Zlato

In Glogpedia

by hercik
Last updated 6 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Chemical Elements

Toggle fullscreen Print glog
Zlato

ZLATO, latinsky aurum, má chemickou značku Au. Bod tání je 1064°C, bod varu 2600°C. Nepůsobí na něj vnější vlivy, nerezaví, je odolné vůči kyselinám, zásadám i solím. Rozpouští se jen v lučavce královské a roztocích kyanidů. Výborně vede teplo i elektrický proud. Vyniká tažností a kujností. Ryzí zlato je měkké, ale velmi těžké.

Zlato

Zlato je také dosti vzácné, a tedy i drahé. Vyskytuje se ve všech vrstvách zeměkoule, a proto se dnes těží jak tradiční zlatokopeckou metodou tak v gigantických povrchových velkolomech či v tříkilometrových hlubinných dolech v Jižní Africe. Odhaduje se, že veškeré zlato vytěžené za celou historii lidstva, váží přes dvě stě tisíc tun.

Hluboký jámový důl Super pit v Austrálii. Je dlouhý 3,5 km, 1,5 km široký a 360 m hluboký.

Zlato má široké spektrum využití, slouží jako materiál pro výrobu šperků, platidel, kontaktů mikroprocesorů a sběrnic, dentálních slitin, barvení či zlacení skla, pozlacování neušlechtilých kovů, potravinářského barviva E 175.

Hmotnost zlata se udává buď v gramech anebo v tradičních jednotkách - trojských uncích (trojská unce = 31,1034807 gramů).

Ryzost zlata se udává buď v tisícinách vyjadřujících podíl zlata ve slitině (např. 999,9/1000) nebo v tradičních karátech, např. 14 karátů/ryzost 585/1000, ryzí zlato 999,9/1000 má tedy 24 karátů.


Comments

    There are no comments for this Glog.