Weihnacht in Deutschland

In Glogpedia

by Karolina025
Last updated 4 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
World Culture

Toggle fullscreen Print glog
Weihnacht in Deutschland

Czas adwentu w Niemczech jest szczególnym okresem przygotowania do świąt. W domach pojawia się adwentowy wieniec z jodły (der Adventskranz), który Niemcy przystrajają fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. W każdą kolejną niedzielę adwentu zapala się jedną ze świec. Innym zwyczajem, mało znanym w Polsce, jest kalendarz adwentowy (der Adventskalender). Na początku grudnia rodzice dają dzieciom specjalny kalendarz, który służy do odliczania dni od pierwszego dnia grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia. Każdego dnia adwentu dzieci wyciągają z odpowiedniego okienka niespodziankę – najczęściej czekoladkę.

Potrawy jadane w czasie świąt w Niemczech również są inne niż u nas. Podczas wigilijnej kolacji na stole znajduje się dziewięć potraw. W Niemczech to nie karp odgrywa główną rolę lecz pieczona gęś (die Gans) lub kaczka (die Ente). Tradycyjnym daniem jest również smażona kiełbasa z kapustą (die Bratwurst mit Sauerkraut). Najsłynniejszym smakołykiem są ciasteczka imbirowe (die Plätzchen) oraz strucla bożonarodzeniowa (der Weihnachtsstollen), czyli ciasto drożdżowe z dużą ilością bakalii.

Kolędy najczęściej śpiewane w domach niemieckich oraz podczas nabożeństw kościelnychto: „O Tannenbaum" („O choinko"), „Stille Nacht! Heilige Nacht!" („Cicha noc, Święta noc"), „O du fröhliche" („O błogosławiony"). W Niemczech nie znana jest pasterka, a msze kościelne najczęściej odbywają się w godzinach popołudniowych.

WEIHNACHTIN DEUTSCHLAND

Przy stole Niemcy składają sobie życzenia, posługując się zwrotem „Frohe Weihnachten", czyli Wesołych Świąt, ale w przeciwieństwie do Polaków, bez dzielenia się opłatkiem. Nie zostawiają również miejsca dla niezapowiedzianego gościa, za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje pieniążek, który symbolizuje dobrobyt. Prezenty nie znajdują się pod choinką, lecz najczęściej układane są na stołach.

Glog by: Karolina Szwarc


Comments

    There are no comments for this Glog.