Výbuch Sopky - dosledky pre človeka

In Glogpedia

by SebastianBobal
Last updated 6 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Energy & Environment

Toggle fullscreen Print glog
Výbuch Sopky - dosledky pre človeka

- Sopka je útvar vytvorený magmou vystupujúcou na zemský povrch na súši, pod vodou alebo ľadom.- Magma vplyvom plynov pomaly stúpa z hlbín Zeme nahor. Zhromažďuje sa na určitých miestach – v dutinách zemskej kôry.Magma dutinu postupne vypĺňa a vytvára sa tzv. magmatický krb.-Ak magma dosiahne až k zemskému povrchu, prerazí na povrch pomocou stlačených nahromadených plynov. Nazývame ju láva.

VZNIK SOPKY

Okamih prerazenia magmy na povrch nazývame erupcia – môže to byť pokojná erupcia alebo sopečný výbuch

Sopečný popol vážne ohrozuje zdravie človeka. Ak sa namočí, vytvára bahno alebo riedku kašu a po uschnutí pevnú hmotu podobnú betónu s hmotnosťou desaťnásobku čerstvého snehu. Ak sopečnýpopol klesá za dažďa, môžu spôsobiť preťaženie striech, dopravné kolapsy kvôli nízkej viditeľnosti a klzkému povrchu, alebo uviaznuť v srsti zvierat.

Sopečné erupcie patria medzi najnebezpečnejšie prírodné katastrofy. Zabíjajú ľudí, spôsobujú poveternostné anomálie, vedú k zmene klimatických podmienok. Častokrát trvá niekoľko rokov, kým sa veci vrátia späť do normálu.

1. Tambora, Indonézia (1815) - 92 000 mŕtvych2. Krakatao, Indonézia (1883) - 36 417 mŕtvych3. Mount Pelée, Martinik (1902) - 30 000 mŕtvych4. Mount Ruiz, Kolumbia (1985) - 25 000 mŕtvych5. Mount Unzen, Japonsko (1792) - 14 300 mŕtvych

Tento výbuch trval asi tri dni a Pompeje zasypal asi šesť metrovou vrstvou popola a kameňov. Celkovo zahynulo 20 000 ľudí, ktorí nemali to šťastie a nestihli pred skazou ujsť.

Top 5 sopečných výbuchov

- Pompeje sú archeologickou lokalitou, nachádzajúcou sa neďaleko Neapola, na mieste niekdajšieho antického mesta, ktoré 24. augusta roku 79 n.l. čiastočne zničila erupcia dovtedy spiacej sopky Vezuv.

ZAUJÍMAVOSŤ !!!Výbuch sopky Vezuv - zánik Pompejí

Ako výbuch sopky ovplyvní človeka?

VÝBUCH SOPKY (dôsledky pre človeka)

Výbuch sopky Tambora v roku 1815 spôsobil veľké klimatické zmeny, malé cunami a sopečný popolový dážď. Boli zničené plodiny, hynuli hospodárske zvieratá, čo zapríčinilo hladomor na severnej pologuli.

-Zo sopky začala vytekať láva a začala vystreľovať zo seba obrovské množstvo horúcich kameňov, ktoré zavalili mesto.- Ľudia sa síce snažili ukryť pred týmto krupobitím do svojich domov, to ich však nezachránilo, keďže strechy domov nevydržali nápor ťažkých hornín a prepadli sa. Tí, čo ostali vonku sa udusili jedovatými plynmi unikajúcimi z vybuchujúcej sopky Vezuv.


Comments

    There are no comments for this Glog.