Van Allen Kuşaklari

In Glogpedia

by urazceyhan
Last updated 7 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Earth Sciences
Grade:
11

Toggle fullscreen Print glog
Van Allen Kuşaklari

Van Allen Kuşakları Güneş'ten ve diğer yıldızlardan yayılan zararlı ışınlara karşı kalkan işlevi gören tabakadır. Bu tabaka manyetizma sonucunda ortaya çıkmakta, Dünya'nın manyetik alanından kaynaklanmaktadır.

Source listhttp://www.dersimiz.com/www. wiipedia.comGoogle Görsellerhttp://www.hu.gen.tr/?sayfa=242

VAN ALLEN KUŞAKLARI

Dünya, Güneş Sistemi'ndeki gezegenler arasında en yüksek yoğunluğa sahiptir. Bu geniş nikel-demir çekirdeği büyük bir manyetik alandan sorumludur. Bu manyetik alan Van Allen radyasyon koruyucu tabakasını meydana getirir. Bu tabaka yeryüzünü radyasyon bombardımanından korur. Eğer bu koruyucu tabaka olmasaydı Dünya'da hayat mümkün olmazdı.

"Van Allen Kuşakları" denilen ve Dünya'nın manyetik alanından kaynaklanan bir tabaka, gezegenimize gelen zararlı ışınlara karşı bir kalkan görevi görür. Güneş'ten ve diğer yıldızlardan sürekli olarak yayılan bu ışınlar, insanlar için öldürücü etkiye sahiptir. Özellikle Güneş'te sık sık meydana gelen ve "parlama" adı verilen enerji patlamaları, Van Allen Kuşakları olmasa, Dünya'daki tüm yaşamı yok edebilecek güçtedir.

VAN ALLEN KUŞAKLARININ ÖNEMİ

VAN ALLEN KUŞAKLARI

Manyetik alanı olan ve kayalık bölgelerden oluşan diğer tek gezegen Merkür'dür. Fakat bu manyetik alanın gücü Dünya'nınkinden 100 kat daha azdır. Van-Allen radyasyon koruyucu tabakası Dünya'ya özeldir.

Geçtiğimiz yıllarda tespit edilen bir parlamada açığa çıkan enerjinin, Hiroşima'ya atılanın benzeri 100 milyar atom bombasına eş değer olduğu hesaplanmıştır. Parlamadan 58 saat sonra pusulaların ibrelerinde aşırı hareketler gözlenmiş, Dünya atmosferinin 250 km üstünde sıcaklık sıçrama yapıp 2500° C'ye yükselmiştir.

Yeryüzünü dıştan sararak yerin ekvator düzlemi içinde dolanan ve konumlarını, manyetik alanlarına bağlı olarak koruyan, esas olarak elektronlar ve protonlardan oluşan yüksek enerjili parçacık kuşakları. Van Allen ışınım kuşakları adıyla da bilinirler. Elektron kuşağı iki tanedir. Bunlar yeryüzünden yaklaşık 2.000-5.000 ve 13.000-19.000 kilometre yüksekte bulunurlar.

Protonlar da bu iki elektron kuşağı arasına birkaç tabaka hâlinde dağılmış durumdadır. İçteki kuşaklarda, dıştakilere oranla daha çok parçacık bulunur. Dıştaki kuşakların başlıca kaynağının güneş rüzgârı olduğu sanılmaktadır. Bu kuşakların enerjisi ve parçacık sayısı, Güneş'in faaliyet dönemlerine bağlı olarak değişir. Astronotların, Van Allen kuşaklarının ışınımından korunması gerekir. Bu kuşakların varlığı James Van Allen tarafından bulunmuştur (1958).

VAN ALLEN KUŞAKLARI


Comments

    There are no comments for this Glog.