Uzayin gizemi

In Glogpedia

by serapp
Last updated 7 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Astronomy

Toggle fullscreen Print glog
Uzayin gizemi

PEMBE GEZEGENPembe gezegen. Dünya'dan 57 ışık yılı uzaklıktadır.Merkez yıldızından 44 Dünya-Güneş mesafesi kadar uzaklıktadır.Etkin sıcaklığı 237 derecedir.

DÜNYA DIŞI ZEKİ YAŞAM BELİRTİSİÇin Ulusal Radyo Astronomi Gözlem Kurumu tarafından yapılan açıklamada,ilk defa kaynağı Dünya dışı zeki varlılara ait olduğu kesin olan sinyaller aldıklarını açıkladı.Haberi Xinhua haber ajansı geçti.Sinyallerin daha önce orda olduğu bilinmeyen ve 90 gündür izlenebilen Satürn yörüngesindeki bir uydudan geldiği bildirildi.Çin 'in ünlü astrobiyologlarından Dr. Xi Chang Xinhua haber ajansına verdiği demeçte sinyallerin 2 dakikalık periyotlar halinde ve tekrar ederek , genetiğin temelini oluşturan A,G,U,C kodlarını gönderdiğini belirtti. NASA astrobiyoloji programından Dr.Rosie Redfield da Çin den gelen bu buluşun olağan üstü önemli olduğunu ve onaylandığı taktirde zeki yaşama dair ilk buluş olacağını ve canlılardaki DNA ilkelerinin tüm evrende geçerli bir kural olduğununda ortaya çıkacağını belirtti.

DÜNYANIN İKİZİ GLİESE-581-G'Gliese 581g', yüzde 92 benzerlik oranıyla canlı yaşamına en müsait gezegen.Kendi atmosferi, yerçekimi, atmosferi var.Dünya gibi o da kendi Güneş'inin etrafında dönüyor.Gliese 581 gezegeninin yarıçapı dünyadan 1.5 kat büyük; yüzeyi ise karalar ve denizlerle kaplı. Kütlesi dünyadan 5 kat fazla olan gezegendeki yerçekimi ise dünyadakinden 2.2 kat fazla.Gezegen, "Gliese 581" güneşinin etrafında 13 günde dönüyor.Ay'ın Dünya'da gelgit yaratması gibi Gliese 581'de gelgite neden oluyor.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ 1)Evrende yaklaşık 200 milyar galaksi vardır. Her galakside yaklaşık 200 milyar yıldız bulunur.2) Jupiter 'in içine güneş sistamimizdeki tüm gezegenler sığabilir. 3)Plüton'da ki 1 gün Dünyamizda 1 haftaya eşittir 4)Güneş'in batıdan doğup,doğudan battığı tek gezeden Venüs'tür.5)Jüpiter,Satürn,Uranüs,Neptün gazlardan oluşmuş gezegenlerdir.Üzerinde yürüyebileceğiniz katı zemin yoktur.6)Uzayda iki metal parçası birbirine dokunurlarla kalıcı olarak yapışırlar.Buna soğuk kaynak denir.7) Mars'ın aylarından birisi olan Deimos bir günde 2 defa doğup batar.8)Dünya’ya en yakın yıldıza arabayla gitmeye kalksak, bu 26 milyar yıl sürerdi. (Saatte 100km hızla)9)Terlerinden ve nefeslerinden kaynaklanan su buharı istasyonda özel sistemlerle emilerek tekrar su haline getirilir ve astronotlar bu suyu içerler. (Bu su, evimizde içtiğimiz sudan daha saf ve temizdir.)10)Güneş,dünyadan 330.330 kat daha büyüktür.

SADECE BİR ASTRONOTTAN ÖĞRENEBİLECEKLERİNİZ1)Dişlerinizi fırçaladıktan sonra macundan kurtulmanın tek yolu onu yutmak.2)Traş olurken su kullanamıyorsunuz bu yüzden sakalların dağılmasını engelleyen özel bir krem mevcut.3) Saç traşı olurken astronotlar özel vakumlu bir makine kullanıyorlar.4)Tatlılar genelde puding formunda özel poşetlerde saklanıyor.5) Sebzeler kurutulmuş olarak paketleniyor ve yenmesi için tekrar su katılması gerekiyor. Buradaki bir ıspanak paketi.6)Ellerini yıkamak için astronotlar önceden hazırlanmış sabunlu su poşeti kullanıyorlar.7) Uyumak için küçük bölmelerde özel uyku tulumları kullanılıyor böylelikle etrafa uçmuyorsunuz.8) Uzayda ağlarsanız gözyaşı yüzünüzde kalıyor.9)Kırıntıların önüne geçmek için astronotlar somun yerine lavaş ekmek kullanıyor.

UZAYIN GİZEMİ


Comments

    There are no comments for this Glog.