Untitled glog

by egesuu
Last updated 6 years ago

Discipline:
No category
Subject:
No topic

Toggle fullscreen Print glog
Untitled glog

Hücre duvarı, (hücre çeperi) bitki, mantar ve prokaryot hücrelerde görülen bir yapıdır. Hücre zarının dış tarafında bulunur ve selüloz yapılıdır. Mantar hücrelerindeki hücre duvarı ise, kitin yapılıdır. Bitki hücresinin dış ve iç etkilere karşı direnç etkilere karşı korunmasını sağlar.Fotosentez yapmamalarına rağmen çok hücreli mantarlarda da hücre duvarı görülür. Cansızdır ve hücre zarı gibi seçici geçirgen değildir.

HÜCRE DUVARI

Cansızdır, esnekliği yok denecek kadar azdırHücreyi dış etkenlerden korur.Seçici geçirgen değildir.Bitki hücrelerinde selüloz, mantar hücrelerinde kitin, bakteri hücrelerinde peptidoglikantan yapılmıştır.Hücreye desteklik ve dayanıklılık sağlar.Canlının aktif hareket etmesini engeller.

ÖZELLİKLERİ

-Cansızdır, esnekliği yok denecek kadar azdır.-Hücreyi dış etkenlerden korur.-Seçici geçirgen değildir.-Bitki hücrelerinde selüloz, mantar hücrelerinde kitin, bakteri hücrelerinde peptidoglikantan yapılmıştır.-Hücreye desteklik ve dayanıklılık sağlar.-Canlının aktif hareket etmesini engeller.


Tags

Comments

    There are no comments for this Glog.