Umowa licencyjna
by
569579c0cea25569579c0d1840
Last updated 6 years ago
Discipline:
Resources & Tools Subject:
Citizenship


Wolne licencjeCreative commons
Licencjodawca w ramach umowy licencyjnej zezwala licencjobiorcy na korzystanie z utworu. Strony umowy, a często sam licencjodawca jednostronnie określa, kto może z tych praw korzystać i na jakich zasadach. Nigdy jednak nie może udzielić komuś więcej praw niż sam posiada.Umowa licencyjna niewyłączna może mieć dowolną formę, także ustną. Oczywiście, forma usta nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zawarcie i zakres takiej umowy jest trudne do udowodnienia i wyegzekwowania w przypadku sporu pomiędzy stronami. Natomiast w codziennych sytuacjach, pozbawionych dużego ryzyka, jest ona całkowicie wystarczająca.
Rodzaje wolnych licencji
Istnieje wiele rodzajów licencji realizujących cztery wolności. Jedną z najstarszych jest bardzo popularna, stworzona przez Richarda Stallmana oraz Ebena Moglena, licencja GNU GPL (GNU General Public License) stosowana w dystrybucji wolnego oprogramowania. Inną taką licencją jest GFDL (GNU Free Documentation License). Jednak w praktyce ich konstrukcja bardzo utrudniała licencjonowanie treści takich jak fotografia czy nagrania.Dlatego obecnie powszechnie rekomenduje się korzystanie z dwóch najpopularniejszych wolnych licencji: CC BY (Creative Commons Uznanie Autorstwa) i CC BY-SA (Creative Commons Uznanie Autorstwa-Na Tych Samych Warunkach). Obydwie te licencje są zgodne z Definicją Wolnych Dóbr Kultury i gwarantują komplet praw ich użytkownikom.
Wolna licencja
to mechanizm prawny, który pozwala na przekazanie użytkownikom prawa do nieograniczonego korzystania z utworu. Dzięki wolnej licencji można podważyć monopol autorski, który zawiera się w zdaniu: „Wszelkie prawa zastrzeżone” (all rights reserved). W ten sposób pozwalamy innym korzystać ze swojej twórczości bez konieczności pytania nas nieustannie o zgodę. Oczywiście, twórca zachowuje podstawowe prawa, takie jak rozpoznanie autorstwa i integralność utworu.
Licencja to po prostu sposób na udzielanie zgody na konkretne wykorzystanie utworu. właściciel praw nie traci swoich przywilejów wynikających z autorskiego prawa majątkowego.
1. DostępMam prawo do zapoznania się z utworem (czyli utwór musi być jakoś rozpowszechniony)2. RozpowszechnianieMam prawo do swobodnego rozpowszechniania kopii utworu3. AdaptacjaMam prawo do tworzenia utworów zależnych na własne potrzeby4. Rozpowszechnianie adaptacjiMam prawo do swobodnego rozpowszechniania utworów zależnych (czyli mam prawo do pomagania innym)
Licencje
Umowa licencyjna
Cztery Wolności Stallmana
Copyleftrodzaj systemu licencjonowania praw autorskich, zezwalający na modyfikację pracy i jej dalszą redystrybucję na identycznych warunkach.
There are no comments for this Glog.