TORK(MOMENT)

In Glogpedia

by kucukgergedan
Last updated 6 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Physics
Grade:
11

Toggle fullscreen Print glog
TORK(MOMENT)

Momentin büyüklüğü, uygulanan kuvvet ile, kuvvetin sabit nokta ya da eksene olan dik uzaklığının çarpımına eşittir.

Kapı ve pencereleri açıp kaparken, musluğu çevirirken, kapı anahtarını ve vidayı tornavida ile çevirirken kuvvetin döndürme etkisinden faydalanırız. Bir kuvvetin döndürücü etkisine moment denir. M sembolü ile gösterilir ve vektörel bir büyüklüktür. - See more at: http://www.matematikcifatih.com/lise-fizik/moment-%E2%80%93-denge-ders-notlari-%E2%80%93-konu-anlatimi#sthash.GoMQtsSl.dpuf

İki noktası ya da en az bir noktası sabit olan cisimlere bir kuvvet uygulandığında, cisim sabit bir nokta veya eksen etrafında dönme hareketi yapar.

TORK(MOMENT)

-Momentin büyüklüğü, uygulanan kuvvet ile, kuvvetin sabit nokta ya da eksene olan dik uzaklığının çarpımına eşittir. F kuvvetinin O noktasına göre momenti M = F . d bağıntısı ile hesaplanır. O noktasından sabitlenmiş çubuğa F1 ve F2 kuvvetleri uygulandığında, kuvvetlerin etkime doğrultusu şekildeki gibi O noktasından geçiyorsa M = F . d bağıntısına göre, her iki kuvvet için de d dik uzaklıkları sıfır olduğundan, bu kuvvetlerin döndürücü etkisi yoktur. Yani F1 ve F2 kuvvetlerinin O noktasına göre momentleri sıfırdır.

KUVVET ÇİFTİŞiddetleri eşit yönleri zıt iki kuvvet bir cismin farklı noktalarına etki ediyorsa bu sisteme kuvvet çifti denir.

EZGİ ZENGİN 11-E


Comments

    There are no comments for this Glog.