Sydney

In Glogpedia

by mklimaska
Last updated 6 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
Geography

Toggle fullscreen Print glog
Sydney

Położenie geograficzneMiasto położone jest pomiędzy Pacyfikiem na wschodzie i Górami Błękitnymi na zachodzie. Port Jackson w Sydney jest największą na świecie naturalną zatoką i portem o powierzchni 55 km². Jest on zalaną przez ocean doliną rzeczną głęboko wciętą w piaskowiec. W samym mieście jest ponad 70 plaż, włączając w to słynną plażę Bondi. W granicach miasta znajduje się także kilka parków narodowych. Cały zespół miejski zajmuje 12 406 km² i liczy 4,4 miliona mieszkańców (2005). Zalicza się do największych powierzchniowo obszarów miejskich.

Zwiedzanie- Zaplanowana i wybudowana przez Jørna Utzona Opera nazwana póżniej Opera House. -Taronga Zoo – jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie.-Most Harbour Bridge o rozpiętości 495,6 metrów . Jeden z największych mostów łukowych na świecie, ze względu na formę otrzymał przezwisko „wieszak” . -muzeum Australii

KlimatSydney ma ciepły subtropikalny klimat. Średnia temperatura roczna wynosi 17,9 °C. Najcieplejsze miesiące to styczeń i luty, najzimniejszy jest lipiec. Średnia opadów wynosi 1173 milimetrów w skali roku, najobfitszy w opady jest marzec z 148 milimetrami.

HistoriaSzacuje się, że pierwsze siedliska Aborygenów na terenie dzisiejszego Sydney zostały założone około 40 tysięcy lat temu. Wejście do Port Jackson po raz pierwszy zaznaczył na mapie James Cook 29 kwietnia 1770.

Sydney


Comments

    There are no comments for this Glog.