Reinhard Heydrich - atentát

by PletanekO
Last updated 3 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
World War II
Grade:
9

Toggle fullscreen Print glog
Reinhard Heydrich - atentát

Atentát na Heydricha

HeydrichJeden z nejmocnějších mužů Třetí říše (Hitler, Himmler). Jeden z hlavních organizátorů "konečného řešení židovské otázky". Do protektorátu přišel v záčí 1941 s cílem zničit český odboj, který páchal značné škody.

Heydrich si měl údajně sám nasadit na hlavu svatováclavskou korunu. Podle pověsti ten, kdo si ji nasadí neoprávněně, do roka zemře. V tomto případě pověst nelhala.

Vybraní muži:

K akci byli vybráni Jan Kubiš a Josef Gabčík, kteří se dobrovolně na tento úkol přihlásili. V závěti požadovali, aby v případě jejich smrti, bylo postaráno o jejich rodiny. Operace nesla název Anthropoid.

Heydrich dojížděl do Prahy ze zámku v Panenských Břežanech. Parašutisté sledovali, zda má ochranku, kudy jezdí, kde musí zpomalit. Hledali vhodné míst k útoku. Toto místo našli v zatáčce v Praze Holešovicích. Zde muselo Heydrichovo auto téměř zastavit. I přes nařízení Hitlera nejezdil Heydrich s ochrankou, ale pouze s řidičem, protože si nepřipouštěl, že by na něj mohl někdo zaútočit.

Přípravy na akci:

Jsme Češi! Nikdy se nevzdáme, slyšíte? Nikdy!

První stanné právo(vyhláška)

Průběh - 27. 5. 1942

Po akci se rozběhlo vyšetřování, ale dlouho trvalo než Němci našli nějakou stopu. Nepomohla ani odměna, která dosahovala výše 10 mil. korun. Byly vystaveny také věci, které parašutisté u místa činu zanechali. Denně byly vydávány rozsudky smrti, jména popravených se objevovaly v rozhlase i v novinách. Smrt hrozila za schvalování atentátu, přechovávání zbraní, styk s cizinou. Až 16. 6. 1942 se objevil muž, který zradil a udal své kamarády. Jmenoval se Karel Čurda, který nevydržel psychický nápor. Dovedl gestapo až do kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se 7 parašutistů skrývalo.

Místo posledního hrdinského boje sedmi parašutistů proti mnohonásobné přesile v kryptě kostela. K boji došlo 18. 6. 1942. Ani jednoho z parašutistů se nepodařilo chytit živého.


Comments

    There are no comments for this Glog.