Praha

by restaurantinprague
Last updated 6 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
Geography

Toggle fullscreen Print glog
Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky a 15. největší město Evropské unie. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde prezident republiky, parlament, vláda, ústřední státní orgány a jeden ze dvou vrchních soudů. Mimoto je Praha sídlem řady dalších úřadů, jak ústředních, tak i územních samosprávných celků; sídlí zde též ústředí většiny politických stran a centrály téměř všech církví, náboženských a dalších sdružení s celorepublikovou působností registrovaných v ČR.

Praha

Historické sídlo českých knížat a králů, sídlo prezidenta České republiky.

Národní divadlo

Do dnešní podoby se Praha vyvíjela jedenáct století. Coby historická metropole Čech byla v minulosti sídelním městem českých knížat a králů, římsko-německých císařů a hlavním městem Československa. V současnosti se rozkládá na území 496 čtverečních kilometrů a má přes 1,2 milionu obyvatel. Pražská metropolitní oblast měla v roce 2004 (podle Eurostatu) zhruba 2 miliony obyvatel.

Praha

Zpět do historie Prahy

Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je památkovou rezervací UNESCO. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně miliony turistů ze zemí celého světa – v roce 2007 navštívilo Prahu 4 009 000 turistů, což ji činí jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy. V témže roce byla na 7. místě nejnavštěvovanějších evropských měst (a na 19. místě ve světovém měřítku); v roce 2011 už postoupila na 6. příčku evropského žebříčku.

Rozloha: 496 km²Počet obyvatel: 1,257 milionů (2011)Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě

Důležitou součástí české kuchyně a tradičního stravování je polévka. Nejčastěji vývary s různými vložkami či zavářkami a přidáním upravené zeleniny a rostlinného koření. Často jsou připravovány polévky zahuštěné (obvykle s použitím jíšky), luštěninové a s podílem masa, uzeniny nebo drobů, které jsou podávány i jako samostatné jídlo s pečivem. Tradiční polévky: bramborová, česnečka, gulášová, dršťková, fazolová, zelná s klobásou, hovězí s játrovými knedlíčky a nudlemi, kulajda a houbová polévka.

Česká kuchyně

České pivo má lahodnou chuť a skvěle se hodí k české kuchyni.

Historie

Citace

Texty a fotografiehttp://cs.wikipedia.org/wiki/Praha

Obrazkyhttp://www.studentpoint.cz/175-cestujeme-po-cechach/9125-11-duvodu-proc-je-praha-lepsi-nez-brno/#.Uvkm0Pu9Ua9

The best paleces

Staroměstské náměstí, Orloj

Staroměstské náměstí roku 1841, vlevo mariánský sloup, vzadu kostel Matky Boží před Týnem

Katedrála svatého Víta

Vyšehrad je historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy v Praze

Znak vyšehradské kapituly

První pražský měšťanský pivovar

Vyšehrad

Kampa

Václavské náměsti


Comments

    There are no comments for this Glog.