Planeet Marss

In Glogpedia

by tuhkur
Last updated 6 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Planets

Toggle fullscreen Print glog
Planeet Marss

MarssNeljas planeet päikesestDiameeter 6750 km Pinnatemperatuur +25 kuni −125 °CÖöpäev: 24 tundi ja 37 minutitKaaslaseid 2: Phobos ja Deimos

Phobos ja Deimos on arvatavasti juhuslikult Marsi külgetõmbejõu mõjupiirkonda sattunud asteroidid. Need on korrapäratu kujuga kaljurahnud.

Marss võrreldes planeediga Maa

Marsil leidub vett?

Phobos tõuseb (läänest) ja loojub (itta) kolm korda ööpäevas, sest ta tiirleb kiiresti: tema tiirlemisperiood on 0,32 Maa päeva. Deimose tiirlemisperiood on 1,26 päeva ehk teisisõnu tõuseb ja loojub ta 4 päeva jooksul 3 korda.

Osa pinnavorme — kuivanud jõesänge meenutavad orud, poolenisti ärauhutud valliga kraatrid — lubavad arvata, et varem on Marsil olnud vett. Seda kinnitavad ka marsikulgurite abil tehtud pinnaseanalüüsid.

Marsi kaaslased

Marsi ja Maa pöörlemistelgede kalle on enam-vähem ühesugune. Marsil on aastaajad ja kliimavöötmed, kuid erineva orbiidi tõttu on temperatuuri muutumine keerukam. Kui planeet asub Päikesele lähemal, võib troopikavöötmes olla suvel kuni +25 °C, kuid aasta keskmine temperatuur on päeval paarkümmend, öösel -100 °C. Vt. planeetide ja kuude liikumist kõrvalt.

Ilm planeedil Marss

Enamik Marsi pinda katab punakas kivikõrb. Heledamad alad, nn mandrid, on keskmiselt 3 km kõrgemad tumedatest, nn meredest.

Gravitatsioonijõud on Marsil ja ka teistel planeetidel Maast erinev. Minu uuri, kui palju sa Marsil kaalud!Vajuta tulnuka peale ja ta viib sind õigesse kohta.

PLANEET MARSS

Vaata kõrval videost, kuidas marsikulgur marsile sai!

Your paragraph here

MaaKolmas planeet päikesestDiameeter 12 745,591 km Pinnatemperatuur +58 kuni −89,6 °CÖöpäev: 24 tundi Kaaslaseid 1: Kuu


Comments

    There are no comments for this Glog.