Piezoelektrik Nedir

In Glogpedia

by baristopcuoglu
Last updated 4 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Chemistry
Grade:
10

Toggle fullscreen Print glog
Piezoelektrik Nedir

Piezoelektrik Nedir ?

Sürekli kutuplaşmaya sahip olan iyonsal kristale bir basınç uygulanırsa kutuplar arası mesafe azalacak böylece bir yük birikimi oluşacaktır. Bundan dolayı da bir yük farkı meydana gelmektedir ve bunu bir iletkenle birleşmesiyle akım akmaktadır. Fakat gel gelelim bu enerjiyle ancak çakmağı veya MP3'ü çalıştırabiliriz.

Kristal yapıdaki cisimlerin kendilerine dışardan uygulanan basınç miktarı ile orantılı olarak elektrik üretme özelliğine denir. İki ucundan basınç uygulanan kristal yapının yine bu iki ucu arasında voltaj ölçülebilir. Bu özellik 1880 yılında Pierre Curie tarafından bulunmuştur. Aynı şekilde, bu işlemin tersi de geçerlidir. Yani dışardan voltaj verildiğinde kristal yapının şekli az da olsa değişir.

Piezoyu bilin , elektriksiz kalmayın

Yaşantımızda Kullanım Alanları

Günlük haytımızda defalarca kullandığımız çakmağın böyle bir özellikle çalıştığını kim bilerbirdi ki ? Mikrofonlarda da piezo etkiden yararlanırız. Sesin oluşturduğu ses dalgalarından gelen basınçla sinyal üretip, bu sinyaller yükseltilerek hoparlörlere ulaşır. Hemen aşağıdaki şekilde görülen beyaz renkte olan piezo kristalidir.

Piezoelektrik Nasıl Gerçekleşiyor ?


Comments

    There are no comments for this Glog.