PERİYODİK SİSTEMİN TARİHÇESİ

by ezgiulusoy568d39863eee2
Last updated 4 years ago

Make a copy Make a copy function allows users to modify and save other users' Glogs.

Discipline:
Science
Subject:
Chemical Elements

Toggle fullscreen Print glog
PERİYODİK SİSTEMİN TARİHÇESİ

Atomic Number:Atomic Mass:Melting Point:Boiling Point:Number of Protons/Electrons: Number of Neutrons: Classification: Color:

PERİYODİK CETVELİN TARİHSEL GELİŞİMİ

Periyodik tablo, kimyasal elementlerin atom numarası, elektron konfigürasyonu ve yinelenen kimyasal özelliklerini baz alarak hazırlanmış bir düzenlemedir. Elementler artan atom numarasına göre sıralanmıştır. Tablonun standart formunda sistematik bir şekilde gösterilen elementlerle birlikte periyot adı verilen sıralar ve grup olarak adlandırılmış sütunlar bulunmaktadır.

Bir Periyotta Soldan Saga Dogru Gidildikçe;1. Atom no, kütle no, proton sayisi, atom kütlesi, nötron sayisi, elektron sayisi, degerlik elektron sayisi artar.2. Atom çapi ve hacmi küçülür.3. Iyonlasma enerjisi artar.4. Elektron ilgisi ve elektronegatifligi artar. (8A hariç)5. Elementlerin metal özelligi azalir, ametal özelligi artar. (8A hariç)6. Elementlerin oksitlerinin ve hidroksitlerinin baz özelligi azalir, asitlik özellik artar. (8A hariç)7. Elementlerin indirgen özelligi azalir, yükseltgen özelligi artar. (8A hariç)

Bir Grupta Yukaridan Asagiya Dogru Inildikçe;1. Proton sayisi, nötron sayisi, elektron sayisi, çekirdek yükü, Atom no, Kütle no artar.2. Atom çapi ve hacmi büyür.3. Degerlik elektron sayisi degismez.4. Iyonlasma enerjisi, elektron ilgisi ve elektronegatiflik azalir.5. Elementlerin metal özelligi artar, ametal özelligi azalir.6. Elementlerin, oksitlerin ve hidroksitlerin baz özelligi artar, asit özelligi azalir.7. Elementlerin indirgen özelligi artar, yükseltgen özelligi azalir.

Periyodik tablo’nun tarihi, bir asırdan uzun süredir devam eden kimyasal özellikleri anlamadaki gelişimi yansıtmaktadır. Tarihindeki en önemli olay, 1869 yılında Dmitri Mendeleev’in tabloyu yayınlamasıyla gerçekleşmiştir. Kendisi, daha önceden Antoine-Laurent de Lavoisier ve John Newlands gibi bilim adamları tarafından yapılmış olan keşiflerin üstüne yapmış olduğu katkılara rağmen, tablonun gelişiminde tek hak sahibi kişi olarak anılmaktadır.

PERİYODİK CETVEL

MENDELEYEV


Comments

    There are no comments for this Glog.