Osobnosti - válka

In Glogpedia

by PletanekO
Last updated 4 years ago

Make a copy Make a copy function allows users to modify and save other users' Glogs.

Discipline:
Social Studies
Subject:
World War II
Grade:
9

Toggle fullscreen Print glog
Osobnosti - válka

Osobnosti

2. sv. válka

History

Nejdéle sloužící prezident USA (1933-45). Zvolen byl v době hospodářské krize, zemřel na konci 2. sv. války. Podporoval V. Británii v boji proti Německu, po útoku Japonska na Pearl Harbor aktivně zapojil USA do války. Účastnil se konferencí "Velké trojky", i když jeho zdravotní stav již byl špatný.

Jeden z nejkrutějších diktátorů. K moci se dostal po smrti Lenina v r. 1924. Počet obětí jeho vlády se odhaduje až na 30 mil. Mnoho milionů lidí zemřelo během kolektivizace, mnoho lidí končilo v gulagu. Nechával popravovat odpůrce faktické i smyšlené. V politických procesech se objevovali i vysocí představitelé režimu. Zemřel v r. 1953. I po smrti z něj měli lidé strach. Dodnes je ale považován v Rusku za významného vládce.

Německý kancléř a šéf NSDAP (u moci: 1933-45). Stál za rozpoutáním 2. světové války. Nese zodpovědnost za genocidu a holocaust Židů. Společně s Romy, homosexuály, Slovany a dalšími je nechal věznit a vraždit v koncentračních a vyhlazovacích táborech. Nikdy za své zločiny nebyl souzen - spáchal sebevraždu.

Německo

První prototyp moderních diktátorů 20. století. K moci se dostal po 1. světové válce ("Pochod na Řím" - 1922). Ačkoli se Itálie tvářila jako parlamentní demokracie, veškerou moc měl Mussolini a jeho nejbližší. V roce 1921 byla oficiálně založena fašistická strana. Zlikvidoval veškerou opozici a snil o obnovení Itálie v hranicích Římské říše. Připravoval Itálii na válku. Během války byl zatčen a osvobozen Němci. V dubnu 1945 byl popraven partyzány. Jeho tělo bylo pověšeno na benzínové pumpě.

Premiér V. Británie v období 2. světové války (od r. 1940). Sliboval "krev, pot a slzy" a boj proti Německu do konce. V r. 1941 vznikla aliance USA, SSSR a VB). Účastnil se konferencí "Velké trojky". Po válce získal Nobelovu cenu za literaturu. V anketě BBC zvolen největším Britem.

SSSR

Itálie

USA

Velká Británie

AdolfHitler

J. V.Stalin

BenitoMussolini

F. D. Roosevelt

WinstonChurchill

Za nejrutějšího diktátora 20. století je ovšem považován Mao Ce-tung - tomu je připisováno 50-80 mil. obětí. Pomocí "revoluce" chtěl vytvořit z Číny velmoc. Tyto snahy ale vedly ke katastrofě - industrializace na úkor zemědělství. Výsledkem byl hladomor. Následovaly další popravy lidí...


Comments

    There are no comments for this Glog.