Najpiękniejsze miejsca na ziemi

In Glogpedia

by glog321
Last updated 7 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
Geography
Grade:
9

Toggle fullscreen Print glog
Najpiękniejsze miejsca na ziemi

Najpiękniejsze miejscana Ziemi

Wielki Kanion Kolorado(USA)Żadna fotografia, żadne dane statystyczne nie są w stanie przygotować człowieka na taki ogrom.Długość kanionu wynosi 443 km, a jego szerokość waha się od 200 m do 29 km. Jego głębokość wynosi 1,6km. Jest bez wątpienia jednym z najwspanialszych cudów natury na Ziemi.

Wyspa Bora - Bora (Polinezja Francuska) Koralowy atol położony na wyspiarskim terytorium Polinezji Francuskiej. Miejsce znane przede wszystkim dzięki pięknej turkusowej lagunie oraz niezwykłej faunie pełnej tropikalnych ryb.Wielu ludzi uważa, że Bora-Bora to raj na Ziemi, a Ci, którzy ją odwiedzili nie mają wątpliwości, że to najpiękniejsza wyspa świata.

Park Narodowy Fiordland (Nowa Zelandia)Fiordland to jeden z najciekawszych i największych parków narodowych w Nowej Zelandii. Górzysto-wyżynny teren na Wyspie Południowej, poprzecinany zatokami i jeziorami tworzy wyjątkowo malowniczy krajobraz.

Petra (Jordania) Ruiny miasta w płd.-zach. Jordanii to jeden z nowych cudów świata. Królestwo Nabatejczyków 2000 lat temu było ważnym węzłem handlowym zaopatrującym w wełnę i przyprawy cały świat.

Uluru(Australia)Czerwony jak cegła masyw Uluru jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Australii, a jednocześnie symbolem dzikiej przyrody tego najmniejszego kontynentu. Spłaszczony wierzchołek wznosi się na 348 m ponad otaczającą go równinę, a obwód tego skalnego monolitu wynosi 9 km.

Torres del Paine (Chile)Torres del Paine to wizytówka Patagonii - obejmuje ponad 2400 km kw. Wysokość tutejszych szczytów waha się między 2500 do 3000 m n.p.m.W 1959r. został parkiem narodowym, a już w 1978r. otrzymał status rezerwatu biosfrey UNESCO.

Hi­ma­la­je Naj­wyż­sze góry świa­ta na­le­żą za­ra­zem do naj­pięk­niej­szych i naj­dzik­szych za­kąt­ków na­szej pla­ne­ty. Jest to teren nie­sa­mo­wi­cie zróż­ni­co­wa­ny, gdzie zna­leźć można wil­got­ne lasy, suche pół­pu­styn­ne do­li­ny, lo­dow­ce i wspa­nia­łą florę i faunę li­czą­cą kilka ty­się­cy ga­tun­ków.

Monument Valley (USA)Położona na granicy stanów Arizona i Utah dolina charakterystyczna dzięki niezliczonym wzgórzom otoczonym przez pustynny piach.Monument Valley stała się sławna dzięki wielu westernom.

Jezioro Moraine (Kanada)Piękne glacjalne jezioro w Parku narodowym Banff pełnię swojego uroku osiąga w czerwcu, gdy przez zjawisko refrakcji światła osiąga najbardziej intensywny kolor.Piękno tego jeziora co roku przyciąga miliony turystów.

Wielka Rafa Koralowa(Australia)Jest to jeden z cudów świata, a właściwie odrębny świat składający się z ponad trzech tysięcy samoistnych grup skalnych i setek wysp tropikalnych.Wielka Rafa Koralowa słynie z koralowców, chociaż stanowią one zaledwie 1/10 żyjących tu organizmów. Na rafie występują ich przynajmniej 350 gatunków o różnorodnym kształcie, rozmiarach i barwach.

Rafał Niemkuć kl. IIIa gimn.


Comments

    There are no comments for this Glog.