Lubecko

In Glogpedia

by ewales
Last updated 8 years ago

Discipline:
Arts & Music
Subject:
Museums and Galleries
Grade:
12

Toggle fullscreen Print glog
Lubecko

LUBECKODZIEJE MOJEJ MAŁEJ OJCZYZNY

RYS HISTORYCZNY: 1226 r. – Najstarsza wzmianka o Lubecku. 1342 r. – Najstarsza wzmianka o kościele w Lubecku.1362 r. – Pierwsza pewna informacja o Parafii w Lubecku.1716 r. – W dniach Oktawy Bożego Ciała, w dziwnych okolicznościach, zostaje znaleziony Medalion Matki Boskiej Lubeckiej. Początek ruchu pielgrzymkowego.1847 r. – Epidemia tyfusu w Lublińcu. Duszpasterze parafii św. Mikołaja i wierni złożyli ślub, że jeżeli zaraza szybko ustanie będą co roku, 2 lipca, pielgrzymować do Matki Boskiej Lubeckiej.1974 r. – Sumę odpustową sprawował Biskup Katowicki Herbert Bednorz. Odtąd, co roku, sumę sprawuje ks. Biskup.1982 r. – W październiku, początek I-Piątkowych nocnych czuwań. 1994 r. – Biskup Gliwicki Jan Wieczorek, dekretem z dnia 14 sierpnia, ustanowił kościół w Lubecku diecezjalnym Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej. 1995 r. – Pierwsza Pielgrzymka Dziękczynna Uczniów i Nauczycieli.1996 r. – Pierwsza Pielgrzymka Chorych, Niepełnosprawnych i Starszych z okazji Światowego Dnia Chorego, 11 lutego.1997 r. – Pierwsza Pielgrzymka Rolników.2009 r. – Odnalezione zostały średniowieczne malowidła na sklepieniu i ścianach prezbiterium kościoła. Rzeczoznawcy określają malowidła mianem najcenniejszego odkrycia na terenie Środkowej Europy.

W grudniu 2009 r. w prezbiterium kościoła zostały odkryte gotyckie freski z XV w. Malowidła określane są mianem sensacji – nie tylko na skalę Polski. Freski na ścianach przedstawiają sceny z życia Jezusa i Maryi. Można wyróżnić, między innymi, następujące sceny: Zwiastowanie, Boże Narodzenie, Pokłon Trzech Króli czy scenę Obrzezania Jezusa w świątyni, która rzadko spotykana jest w ikonografii.

PIEŚŃ DO MATKI BOSKIEJ LUBECKIEJTu na lubeckiej górce, Ty objawiłaś się, w dziwny, cudowny sposób, dałaś odnaleźć się. W malutkim wizerunku jest Twej potęgi blask. Matko, my Twoje dzieci, pragniemy Twoich łask.

SANKTUARIUM MATKI BOSKIEJ LUBECKIEJ

Klasztor Siótr Służebniczek

CUDOWNY OBRAZ Niewielki medalion malowany na blasze, przedstawiający z jednej strony Matkę Boską Częstochowską, a z drugiej Chrystusa w scenie „Ecce Homo”odnazleziony w 1716r.


Comments

    There are no comments for this Glog.