Leonardo da Vinci

In Glogpedia

by Leoon
Last updated 7 years ago

Discipline:
Arts & Music
Subject:
Artist Biographies
Grade:
1

Toggle fullscreen Print glog
Leonardo da Vinci

Leonardo, włoski malarz, architekt, filozof, pisarz, odkrywaca, muzyk, mechanik, matematyk, geolog, wynalazca i anatom :)Mało wiemy na temat jego dzieciństwa. Znajduje się tu wielki znak zapytania, gdż zachowało się niewiele z wczesnego okresu życia Leonarda. Urodził się i wychował niedaleko miasta Vinci. Jego pełne nazwisko, nadane mu przy narodzinach, to „Leonardo di ser Piero da Vinci”, czyli „Leonardo, syn ser Piera z miasta Vinci”.

Mona Lisa

CIEKAWOSTKA:Enigmatyczny uśmiech Mony Lisy jest wyraźniejszy, gdy patrzy się jej prosto w oczy, i wydaje się znikać, gdy spojrzymy na usta. To dlatego, że uśmiecha się ona głównie układem mięśni twarzy, nie samymi ustami.Mona Lisa nie ma na obrazie brwi. Ich obcinanie było wówczas modne we Florencji.

Malarstwo

Największej popularności przysporzył Leonardowi właśnie talent malarski. Dwie z jego prac, Mona Lisa i Ostatnia Wieczerza, zajmują czołowe miejsca na listach najsławniejszych, najczęściej imitowanych i wspominanych portretów i dzieł malarstwa. Jedyną pracą artysty, jaka znajduje się w polskich zbiorach jest Dama z gronostajem.

Krótki film na temat sekretów w obrazach Leonarda da Vinci. - Niestety, po angielsku, ale mam nadzieję, że nie będzie to większym problemem :)Źródło: Youtube

Urodzony 15 kwietnia 1452 r.

Leonardo da Vinci

Film

Ostatnia Wieczerza


Comments

    There are no comments for this Glog.