Kostelec na Hané

In Glogpedia

by hercik
Last updated 6 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
Geography

Toggle fullscreen Print glog
Kostelec na Hané

Železniční stanice

Červený domek

Pomník u Kostelce na Hané byl vybudován v roce 1931 Jednotou československých legionářů. Připomíná krvavou srážku ruských a francouzských oddílů 4. prosince 1805.

Folklórní soubor

"Nová" škola

Sport v obci

Radnice

"Stará" škola

Malé velké město

Your text here

V Kostelci na Hané najdeme řadu sportovních klubů. Jedná se především o oddíly fotbalu, florbalu a lukostřelby. Kosteleká házena byla ještě před několika lety součástí interligy, tedy nejvyšší házenkářské ligy ČR a Slovenska. V dresu Kostelce nastupovali i někdejší reprezentační hráči.

V Kostelci na Hané se nachází na náměstí budova radnice. Pochází z r.1771. Původně byla barokní,ale byla přestavěna novogoticky r.1895. Je sídlem zdejšího Městského úřadu.

Hanácký folklórní soubor "KOSÍR" z Kostelce na Hané byl založen v roce 1982. Svůj název dostal podle nedalekého stejnojmenného kopce, který se jako jediný vrch zvedá v rovinatém okolí. Soubor se zaměřuje na zpracování lidových zvyků našich předků - písňového a tanečního materiálu, čerpajícího z folklóru krásné úrodné Hané.

Město z ptačí perspektivy

Kostelec na Hané

Město Kostelec na Hané, bylo místem kde jezdil a pak i pobýval, básník Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek (1867-1958) – autor Slezských písní. Pamětní síň je zřízena v tzv. Červeném domku, místu jeho pobytu.

HistorieNázev Kostelec je odvozen od latinského slova castellum - zděné nebo dřevěné chráněné a opevněné sídlo. V dřívějších dobách mělo město postupně název Kostelec, Kostelec nad řekou Romží blíže města Prostějova a Kostelec u Prostějova. Svůj nynější název "Kostelec na Hané" získalo v roce 1918

Kostelec na Hané je významný železniční uzel, rozdělují se zde třatě Prostějov - Chornice (271) a Červenka - Prostějov (273)

Kostelec na Hané se nachází na východním úpatí Drahanské vrchoviny po levé straně Hornomoravského úvalu a je ze severu chráněn masivem Velkého Kosíře. Nedaleko města protéká říčka Romže.Sousední obce nebo části obcí jsou Stařechovice na severu, Slatinky a Kaple na severovýchodě, Čelechovice na Hané na východě, Smržice, Prostějov a Krasice na jihovýchodě, Čechovice, Domamyslice a Mostkovice na jihu, Ohrozim a Lešany na jihozápadě, Bílovice-Lutotín na západě a Hluchov na severozápadě.

Geografie


Comments

    There are no comments for this Glog.