Jeziora

by aniaarndt
Last updated 4 years ago

Make a copy Make a copy function allows users to modify and save other users' Glogs.

Discipline:
No category
Subject:
No topic

Toggle fullscreen Print glog
Jeziora

ROWEROWA WYPRAWA SZLAKIEM POZNAŃSKICH JEZIOR - PRZEWODNIK TURYSTYCZNY

Miasto Poznań można nazwać Krainą Jezior, ponieważ znajduje się tu ok. 150 zbiorników wodnych o różnej powierzchni oraz bogata sieć rzeczna. W niniejszym przewodniku omówione zostały te największe i najciekawsze, wokół których zostały wytyczone trasy rowerowe i są ważnym miejscem rekreacji dla mieszkańców Poznania. W przewodniku można uzyskać informację o pochodzeniu jezior, ich wymiarach i zagospodarowaniu. Dołączone są mapy google z wytyczonymi trasami rowerowymi i zarejestrowane trasy w aplikacji endomondo. Przewodnik ma zachęcić mieszkańców i odwiedzających nasze miasto turystów do odwiedzenia ciekawych przyrodniczo zakątków naszego niezwykłego miasta

Staw OlszakZbiornik ten został utworzony w wyniku powstania w 1989 r. koncepcji :”Wykorzystania metod biologicznych dla oczyszczenia wód rzeki Cybiny przed wprowadzeniem ich do Zbiornika Maltańskiego”.Jego zadaniem jest spowolnienie przepływu rzeki Cybiny i jej samooczyszczenie dla utrzymania funkcji rekreacyjnej Jeziora Maltańskiego i zapewnienie mu odpowiedniej klasy czystości.Jest on ostatnim z czterech wstępnych stawów zaporowych pomiędzy Jeziorem Swarzędzkim a Maltańskim.Staw i okolice odznaczają się cennymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Celem ich zachowania w 1994 roku, decyzją Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, został utworzony w tym miejscu użytek ekologiczny "Olszak I". Wytyczono także ścieżki przyrodnicze o charakterze dydaktycznym i przygotowano przewodniki przyrodnicze dla zaawansowanych.: http://www.poznan.pl/mim/wos/przewodniki-po-uzytkach-ekologicznych,doc,679/przewodniki-po-uzytkach-ekologicznych,16563.html; średniozawansowanych:http://www.poznan.pl/mim/wos/przewodniki-po-uzytkach-ekologicznych,doc,679/przewodniki-po-uzytkach-ekologicznych,9321.html i najmłodszych: http://www.poznan.pl/mim/wos/przewodniki-po-uzytkach-ekologicznych,doc,679/przewodniki-po-uzytkach-ekologicznych,9292.html. Wokół jeziora przebiegają trasy rowerowe i biegowe http://trail.pl/szlaki/trasa-biegowa-olszak-mlynski-staw-j-swarzedzkie-olszak-3996 .

JEZIORO MALTAŃSKIEPowstało w 1952 roku w wyniku spiętrzenia wód Cybiny. Maksymalna powierzchnia jeziora to: 67,5 ha , średnia głębokość to nieco ponad 3,13 m, a maksymalna to około 5 m. Jest to największy sztuczny zbiornik wodny miasta, i drugi co do wielkości w ogóle w Poznaniu, po Jeziorze Kierskim. Nazwa jeziora pochodzi od Zakonu Kawalerów Maltańskich, co wynika z faktu, że jezioro znajduje się na gruntach należących wcześniej do kościoła św. Jana Jerozolimskiego za murami, przy którym mieściła się komandoria zakonu.Jezioro pełni bardzo ważne funkcje rekreacyjne dla mieszkańców Poznania, jest także intensywnie wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych. Rozgrywane są tu między innymi Mistrzostwa Świataw kajakarstwie. Wokół jeziora powstały: stok narciarski utworzony na Kopcu Wolności http://maltaski.pl/stok_narciarski.htmltor saneczkowy, http://maltaski.pl/Letni_tor_saneczkowy_PEPSI.htmlKolej Parkowa Maltanka http://www.mpk.poznan.pl/maltanka/największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Polsce i drugi co do wielkości w Europie kompleks basenów – Termy Maltańskie. http://www.termymaltanskie.com.pl/Są tu także atrakcyjne place zabaw dla dzieci, kapielisko, hotele oraz galeria handlowa. Trasa wokół jeziora jest chętnie wykorzystywana przez biegaczy, rowerzystów, rolkarzy. Jest tu organizowanych wiele imprez artystycznych (Malta Festival, koncerty) i sportowych (Sztafeta Maratońska XLPL Ekiden w PoznaniuDodatkową atrakcją jeziora jest ogromna fontanna – największa pływająca fontanna w Polsce.

STAWY SOŁACKIE Stawy Sołackie to cztery zbiorniki: Staw Duży i Staw Mały oraz dwa stawy sedymentacyjno-flotacyjne, o łącznej powierzchni 3,6 ha. Powstały one przez spiętrzenie wód Bogdanki, lewobrzeżnego dopływu Warty, w 1995 r. Największy zbiornik -Staw Duży, o powierzchni 3,22 ha, znajduje się po wschodniej stronie drewnianego mostka, który oddziela stawy. Staw Mały, o powierzchni 0,2 ha i głębokości 1,3-1,5 m, ma charakter miniaturowej, wydłużonej laguny. Stawy są dodatkową atrakcją Parku Sołackiego, który założony został z inicjatywy miasta w 1907 r. na dawnych bagnach, według projektu Hermana Kube, stąd też często się mówi o dwóch stawach z czasów Kubego. Nad brzegiem Dużego Stawu mieści się restauracja Meridian. Po stawach można pływać wypożyczonymi łódkami, co jest nawiązaniem do dawnych tradycji parku.

JEZIORO RUSAŁKAJezioro powstało w 1943 r. przez spiętrzenie rzeki Bogdanki w zachodnim klinie zieleni - na Golęcinie. Do wykonania prac ziemnych związanych z utworzeniem zbiornika zostali zmuszeni Żydzi osadzeni w hitlerowskich obozach pracy przymusowej na terenie Poznania. Powierzchnia zbiornika to: 36,7 ha, średnia głębokość: 1,9 m, a maksymalna - 9,0 m. Jezioro jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku mieszkańców Poznania i turystów. W sezonie letnim nad jeziorem czynny jest Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jest tu strzeżone kąpielisko wyposażone w pomosty, rynnową zjeżdżalnię do wody o dł. 93 m, wypożyczalnię sprzętu pływającego, szatnie oraz zaplecze gastronomiczne. W 2015 roku została utworzona plaża miejska, plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej.W lasach otaczających zbiornik znajdują się 3 pomniki upamiętniające miejsca kaźni ze stycznia 1940 kiedy niemieckie SS dokonało masowych egzekucji więźniów obozu zagłady Fortu VII w Poznaniu.Wokół jeziora biegną trasy rowerowe, jest też miejscem wielu imprez sportowych – głównie biegowych.

JEZIORO STRZESZYŃSKIE Jedyny, spośród omawianych, naturalny zbiornik wodny – pochodzenia polodowcowego. Położone w dolinie rzeki Bogdanki, wśród lasów, na terenie tzw. zachodniego klina zieleni miasta Poznania. Powierzchnia akwenu wynosi 34,9 ha, a maksymalna głębokość17,8 m. Ma jeden naturalny dopływ – jest to Rów Złotnicki. Jezioro jest ważnym miejscem rekreacyjnym Poznania. Nad jeziorem znajduje się ośrodek wypoczynkowy z domkami wypoczynkowymi, motel, restauracja, kąpielisko, plaża. Zostało też utworzone boisko do siatkówki plażowej, na który rozgrywany jest otwarty turniej siatkówki plażowej PlayBeachVolley.


Tags

Comments

    There are no comments for this Glog.