inovasyon ve süreklilik

In Glogpedia

by hamiyetmumy
Last updated 8 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Technology

Toggle fullscreen Print glog
inovasyon ve süreklilik

İNOVASYON VE SÜREKLİLİK

Time Line

1912

İlk elektrikli marş

Hava yastığı (Airbag, Yardımcı Koruma Sistemi/SRS), otomobillerde çarpışma anında çok hızlı biçimde açılıp bir gaz veya hava ile şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen, esnek bir malzemeden yapılmış koruma sistemi. Tipik bir hava yastığı saniyenin 1/10'undan kısa sürede açılır, birkaç saniye sonra da sönerek yolcunun hareketini ve araçtan çıkmasını kolaylaştırır.

Geleneksel dizel yakıt enjeksiyon sistemleri dizel motorları için istenen daha düşük yakıt tüketimi, daha az zararlı egzoz emisyonu ve daha az gürültü seviyeleri gibi gittikçe artan talepleri artık karşılayamamaktadır. Bu istekleri karşılayabilmek için daha yüksek basınçta yakıt enjeksiyonu ve çok hassas bir püskürtme kontrolü gerekmektedir. Bu amaçla yeni nesil dizel enjeksiyon sistemi olan Common Rail sistemi geliştirilmiştir.

Dünya üzerinde herhangi engelsiz bir görüş hattında, dört veya daha fazla uydusu ile her türlü hava koşulunda yer ve zaman bilgileri sağlayan uzay tabanlı uydu navigasyon sistemidir.[1] Düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek Dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.

İlk araçlarda motorun önünde bulunan bir kol vasıtasıyla silindirlere ilk hareket verilirken elektrikli marş moturunun bulunmasıyla ateşleme konusunda büyük bi yenilik geldi.

1966

Otomobil uygulamlarında ilk fiber optik kullanımı

1973

İlk hava yastığı sistemi

1996

2008

Araç uydu konumlandırma ve iletişim ünitesinin sunuluşu

İlk doğrudan dizel yakıt enjeksiyon sistemi

Araç içi habeleşme sistemlerinde ve yüksek hızda iletim gereken yerlerde kullanılır.


Tags

Comments

    There are no comments for this Glog.