H. Ch. Andersen

In Glogpedia

by wstan
Last updated 7 years ago

Discipline:
Language Arts
Subject:
Literature

Toggle fullscreen Print glog
H. Ch. Andersen

H. Ch. Andersen

- "Ładny to on nie jest, wygląda właściwie jak jego własne brzydkie kaczątko, tylko że jego umysł rozwinął się w łabędzia" – powiedział o Andersenie dwunastoletni syn poetów Elżbiety i Roberta Browningów.Prawda o samym sobieW wielu baśniach w osobach głównych postaci przedstawił samego siebie.Za najbardziej autobiograficzną baśń uważa się "Brzydkie kaczątko". Brzydki podrzutek pokonując wiele przeciwności losu, wyrósł na najpiękniejszego ptaka w gromadzie.

Smutne dzieciństwo

Twórca baśni dla dzieci i dla dorosłych

Pisarz urodził się 2 . 04. 1805 r. w Odense. Jego ojciec, Hans Andersen był biednym szewcem, zaś matka pracowała jako praczka. Christian lubił szyć sukienki dla lalek, które wystawiał potem w kukiełkowym teatrze zrobionym przez swojego ojca. Jako dziecko Andersen zwracał na siebie uwagę wysokim wzrostem, długim nosem, blisko osadzonymi oczami i dużymi stopami. Wspominał o tym w swoich pamiętnikach: ”Byłem zawsze zamyślony, podobno jakiś dziwny, zupełnie inny niż zwykli chłopcy, a dzieci tego nie lubią. Byłem niezdarny i nie chciano się ze mną bawić. - Ty Guliwer, nóg nie pogub – krzyczały łobuzy, a ja się czerwieniłem i nie wiedziałem, jak te nogi olbrzymie ukryć”.

Symbol Danii - Mała Syrenka

Mała syrenka – baśń Andersena o syrenie, która zakochała się w człowieku, który był księciem. Opowiadanie to zostało opublikowane po raz pierwszy w 1837 r.Andersenowska "Mała syrenka" była inspiracją dla duńskiego rzeźbiarza Edvarda Eriksena. Posąg jego dłuta, noszący tę samą nazwę, co jego literacki pierwowzór, stanął na nadbrzeżu portu w Kopenhadze, stając się jednym z symboli Danii.

ciekawostki

1805 - 1875

pomnik w Kopenhadze

"Słowik"


Tags

Comments

    There are no comments for this Glog.