Gwiazda neutronowa

In Glogpedia

by angelaaa
Last updated 7 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Astronomy

Toggle fullscreen Print glog
Gwiazda neutronowa

Tempo ewolucji gwiazdy zależy od jej masy.Gwiazdy o dużych masach ewoluują znacznie szybciej.

GWIAZDA NEUTRONOWA

Gwiazda neutronowa – obiekt astronomiczny (gwiazda zdegenerowana) powstała w wyniku ewolucji gwiazd o dużych masach (~ 8–10 mas Słońca). Powstają podczas wybuchu supernowej (supernowe Typu II lub Ib) lub kolapsu białego karła (supernowa Typu Ia) w układach podwójnych. Materia składająca się na gwiazdy neutronowe jest niezwykle gęsta, przy średnicy 10–15 km gwiazdy tego typu mają masę od 1,4 do 2,5 mas Słońca. Łyżeczka materii neutronowej ma ciężar taki sam jak ciało o masie ok. 6 miliardów ton na Ziemi. Istnienie gwiazd neutronowych zostało przewidziane teoretycznie w 1938 roku przez Lwa Landau, oraz niezależnie w 1939 roku przez Waltera Baade’a i Fritza Zwicky'ego. Istnienie gwiazd neutronowych potwierdziło odkrycie pulsara przez Antony'ego Hewisha i Jocelyn Bell z Uniwersytetu Cambridge w 1967 roku.

Pulsarem nazywamy gwiazdę neutronową wyróżniającą się tym, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego (najczęściej promieniowanie radiowe)

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Mniej więcej co 50 lat wybucha w naszej Galaktyce masywna gwiazda stając się źródłem zjawiska, które nazywamy supernową. W wybuchu takim zewnętrzne części gwiazdy, które złożone są z gazu, zostają odrzucone w przestrzeń. Ten gorący gaz wysyła promieniowanie X (zwane też rentgenowskim), które astronomowie mogą sfotografować używając specjalnych teleskopów umieszczonych w przestrzeni kosmicznej.To, co pozostaje z gwiazdy, zostaje ściśnięte do maleńkiej kuli, którą nazywamy gwiazdą neutronową. Gwiazda neutronowa ma masę porównywalną do dwóch Słońc, ale cała materia upakowana jest w kulę o wielkości 24 kilometrów - czyli jest ona około 60 tysięcy razy mniejsza niż nasze Słońce!

Według obliczeń astronomów, obserwowana gwiazda neutronowa od momentu wybuchu porusza się z zawrotną prędkością co najmniej 4.8 miliona kilometrów na godzinę!

Tempo ewolucji gwiazdy zależy od jej masy.Gwiazdy o dużych masach ewoluują znacznie szybciej.


Comments

    There are no comments for this Glog.