George R. R. Martin

In Glogpedia

by cowok
Last updated 4 years ago

Discipline:
Language Arts
Subject:
Writers Biographies
Grade:
6,7,8,9,10,11,12

Toggle fullscreen Print glog
George R. R. Martin

George Raymond Richard Martin (* 20. září 1948 v Bayonne, New Jersey) je americký spisovatel sci-fi a fantasy. Vystudoval žurnalistiku, ale od začátku sedmdesátých let se živí psaním. Patrně nejznámější je díky sérii fantasy románů Píseň ledu a ohně. Je držitelem spisovatelských cen Hugo a Nebula, ceny Brama Stokera či World Fantasy Award.Kritici popisují Martinovy příběhy jako temné a cynické. Jeho první román, Soumrak na Worlornu, udal tón většině jeho budoucích prací - odehrává se především na opuštěné planetě, která se pomalu stává neobyvatelnou, protože se vzdaluje od své hvězdy. Tento příběh, stejně jako mnoho jeho jiných příběhů, má silnou příchuť melancholie.Jeho postavy jsou často nešťastné nebo přinejmenším nespokojené a snaží se zůstat idealisty v bezohledném světě. Mnoho z nich má znaky tragických hrdinů. Kritik T. M. Wagner napsal: "Nemůžete tvrdit, že Martin nesdílí Shakespearovu slabost pro nesmyslné tragédie."Tato pochmurnost může některým čtenářům vadit. Inchoatus Group tvrdí, že "Pokud vás trápí tato absence radosti nebo hledáte nějaká uklidňující slova, pak byste se nejspíš měli porozhlédnout jinde."Martinovy postavy mají mnoho tváří a mívají komplikovanou minulost, motivace a ambice. Žádná z nich nemá nerealistické štěstí a smůla, zranění a smrt (nebo falešná smrt) může potkat kteroukoliv z nich - bez ohledu na to, jestli postava patří mezi hlavní nebo vedlejší nebo jak moc ji má čtenář v oblibě. Martin však považuje svůj sklon k zabíjení důležitých postav za nutnost pro hloubku příběhu: "...když je moje postava v nebezpečí, chci, abyste se báli obrátit stránku."Hlavní Martinova témata v jeho povídkách jsou osamělost, spojení, láska předem odsouzená k zániku, idealismus, romantismus a tvrdá pravda versus milosrdná lež. Mnoho z těchto témat se objevuje i v jeho magnum opus, Písni ledu a ohně, v povídkách jsou však zřetelnější.

Romány: -Soumrak na Worlornu (Dying of the Light, 1977)-Křídla snů, 1993 (Windhaven, 1981), společně s Lisou Tuttle-Sen Ockerwee (Fevre Dream, 1982)-The Armageddon Rag (1983)-Dead Man's Hand (1990), společně s Johnem J. Millerem-Ledový drak, 2015 (The Ice Dragon, 1980, přepracováno 2014)-Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire) cyklus:-Hra o trůny, 2000 (A Game of Thrones, 1996) - v roce 2011 zfilmováno jako první řada seriálu Hra o trůny-Střet králů, 2001 (A Clash of Kings, 1999) - v roce 2012 zfilmováno jako druhá řada seriálu Hra o trůny-Bouře mečů, 2002 (A Storm of Swords, 2000) - v letech 2013 a 2014 zfilmováno jako třetí a čtvrtá řada seriálu Hra o trůny-Hostina pro vrány, 2006 (A Feast for Crows, 2005) - v roce 2015 zfilmováno jako pátá řada seriálu Hra o trůny-Tanec s draky, 2012 (A Dance with Dragons, 12. července 2011) - v roce 2015 zfilmováno jako pátá řada seriálu Hra o trůny-Vichry zimy (The Winds of Winter, připravováno, zatím pouze několik zveřejněných kapitol) Novely: -Potulný rytíř, 1999 (The Hedge Knight, 1998)-Přísežný meč, 2014 (The Sworn Sword, 2003)-Tajemný rytíř, 2014 (The Mystery Knight, 2010)-The Princess and the Queen, 2013-The Rogue Prince, 2014 (v Čechách připravováno na rok 2015) Sbírky: -Píseň pro Lyu, 2002 (A Song for Lya, 1976)-Zpěvy hvězd a stínů, 2006 -Písečníci, 1992 (Sandkings, 1981)-Songs the Dead Men Sing (1983)-Nightflyers, 1992 (Nightflyers, 1985)-Tufova dobrodružství, 2000 -Portraits of His Children (1987)-Quartet (2001)-GRRM: A Rretrospective (2003)-Mudrosloví urozeného pána Tyriona z Lannisterů, 2013 (The Wit and Wisdom of Tyrion Lannister, 2013)-Rytíř Sedmi království, 2014[4] (A Knight of the Seven Kingdoms, Připravováno)-Špičatý konec, 2013 (The Pointy End, 2011)-Oheň a voda, 2014 (Blackwater, 2012)-O medvědovi a krásné panně (The Bear and the Maiden Fair, 2013)-Lev a růže (The Lion and the Rose, 2014)-Divoké karty, 2014 (Wild Cards 1987, rozšířené vydání 2010)

život

George Raymond Richard Martin (* 20. září 1948)

Dílo

Píseň ledu a ohně

Sága je známa především pro své komplexně prokreslené postavy, náhlé a často velmi brutální zvraty a politické intriky. Patří do žánru fantasy, kde obvykle hlavní roli na sebe poutá magie, nadpřirozené bytosti a jevy. Avšak zde je naopak magie a nadpřirozena užito velmi zřídka a Martin tak vytváří jakési záhadné síly na pozadí celého příběhu, nikoliv něco, co by v daném světě bylo na denním pořádku. V prvním díle hrají nadpřirozené prvky marginální roli, později ale nabývají na důležitosti.Další poměrně zásadní rozdíl oproti klasickému pojetí žánru fantasy spočívá v tom, že autor zde striktně neodděluje dobro a zlo. Jednotlivé postavy se postupně v knize odkrývají a čtenář poznává jejich motivy a povahové rysy. Sága je vyprávěna vždy striktně z jednoho úhlu pohledu v er-formě, ale jednotlivé popisy situace jsou ovlivněny psychickým stavem dané postavy a jejím prožíváním děje. Tyto úhly pohledu se v knize postupně střídají a autor tak částečně vymezuje hlavní postavy. I důležitá ústřední postava však nemusí mít svou kapitolu. Právě dobrý popis jednotlivých postav, charakterů a jejich motivů způsobuje, že je velmi obtížné přiřadit postavu jednoznačně jako „dobrou“ či „zlou“. Může se stát, že se v příběhu postupem času objeví nové skutečnosti a čtenář najednou má pro postavu, kterou považoval za silně nesympatickou, více pochopení.Martin má také pověst nebojácného spisovatele, který je schopen v libovolném okamžiku ve své knize zabít v podstatě kteroukoliv ze svých postav nezávisle na tom, jak je v knize významná nebo čtenáři oblíbená. Čtenáři se tak může snadno stát, že si některou z hlavních postav oblíbí a naprosto nečeká, že by tak zásadní postava mohla zemřít, což se může klidně o padesát stránek dále stát.V sáze lze rozlišit tři dějové linie. První z nich se zabývá politickým bojem o moc mezi rody Stark, Lannister a Baratheon (přičemž se postupně zapojí ještě rody Greyjoy, Tyrell, Tully, Martell a Frey) a chronickou občanskou válkou. Druhá dějová linie se zabývá rostoucí hrozbou Jiných, nemrtvých nadpřirozených bytostí daleko na severu. Třetí dějová linie se zabývá osudy Daenerys Targaryen, dcery krále svrženého před patnácti lety, která žije v exilu na obřím kontinentě zvaném Essos a která z touhy získat zpět trůn svého otce udělala svůj životní cíl.


Comments

    There are no comments for this Glog.