Dzien Projektow

In Glogpedia

by Tomczak01
Last updated 8 years ago

Discipline:
Resources & Tools
Subject:
Project presentation

Toggle fullscreen Print glog
Dzien Projektow

Wahadło NewtonaDoświadczenie polega na przekazywaniu energii kinetycznej między kulkami. Gdy kulka 1 przekazuje energie kulce 2, ta przemieszcza się między kulkami 3 i 4 do kulki 5, która odskakuje na taką samą wysokość na jakiej puszczono kulkę 1.

Poeksperymentujmy!

Festiwal projektów obfitował w przeróżne ciekawe przedsięwzięcia, ale to eksperymenty były dla wielu prawdziwym powodem, dla którego warto było przyjść. Ten plakat promuje jedne z najciekawszych!

Dzień Projektów- doświadczenia!

Wyjaśnienie: Puszka zrobiona jest z metalu, a metale zawierają elektrony swobodne, czyli cząstki obdarzone ładunkiem ujemnym, które w sposób chaotyczny poruszają się w jego wnętrzu.Gdy zbliżamy naelektryzowaną ujemnie pałeczkę PCW do puszki elektryzuje się ona przez indukcję elektrostatyczną i dlatego jest przez nią przyciągana. Polega to na tym, że ujemnie naelektryzowana pałeczka odpycha elektrony znajdujące się w metalowej puszce, a przyciąga jony dodatnie metalu, z których ta puszka jest zbudowana. PCW silniej oddziałuje z jonami dodatnimi metalu, gdyż są bliżej niej. Dlatego puszka zawsze podąża za pałeczką.

Wyjaśnienie: Olej i woda to dwie ciecze, które nie mieszają się i mają różne gęstości. Woda jest cięższa (ma większą gęstość), więc opada na dół, a lżejszy olej tworzy osobną warstwę nad niebieskim roztworem wodnym. Podczas przechylania butelki, ciecze poruszają się w nieco inny sposób, dzięki czemu obserwujemy „oceaniczne fale”. Dodany atrament ma spowodować, aby eksperyment był bardziej widowiskowy.

Kula plazmowa to szklana kula wypełniona gazem szlachetnym (argon, neon) z umieszczoną w środku elektrodą pod bardzo dużym napięciem. Wskutek tego napięcia w pobliżu elektrody następuje jonizacja gazu prowadząca do powstania wyładowania obserwowanego jako barwne, ruchome swiatło. Wyładowanie powstaje również pomiędzy elektrodą centralną, a bańką szklaną. Urządzenie to nie ma żadnego praktycznego zastosowania. Służy ono do celów edukacyjnych, jako widowiskowy sposób prezentacji tworzenia się wyładowań elektrycznych oraz pełni rolę atrakcyjnej ozdoby wnętrz.

Więcejponiżej!

Wiedza nie boli! :D

Zapamiętałeś dużo?

Fajne nie?

Co takiego ma w sobie pałeczka PCW, że piesek nawet na krok jej nie odstępuje?

O co chodzi z tym "oceanem w butelce"?

Wow!


Comments

    There are no comments for this Glog.