Don Kichot

In Glogpedia

by donkichot
Last updated 7 years ago

Discipline:
Arts & Music
Subject:
Theatre

Toggle fullscreen Print glog
Don Kichot

Jest około pięćdziesięcioletnim szlachcicem, który pod wpływem literatury o czynach rycerskich postanawia zostać błędnym rycerzem. Wraz z koniem Rosynantem wyrusza w drogę. Towarzyszy mu również giermek Sancho Pansa. Wzorem literackich bohaterów Don Kichot wybiera damę serca – jest nią wieśniaczka Aldona Lorenzo, nazywana przez bohatera Dulcyneą z Toboso.

Don Kichot z La Manchy , nazywany takze ''Rycerzem Smętnego Oblicza'' –jest to fikcyjna postac z powieści Miguela de Cervantesa.

Don Kichot z La Manchy

Od imienia bohatera pochodzi nazwa postawy nazywanej donkiszoterią.

Postawa życiowa charakteryzująca się marzycielstwem, brakiem rozsądku w ocenianiu ludzi i sytuacji, pragnieniem walki o nierealne cele, nierozsądnym entuzjazmem w podejmowaniu nieosiągalnych zadań oraz walce z urojonymi przeciwnikami (walka z wiatrakami).

Opera Don Kichot Ludwig A. Minkus

Pierwsza część utworu została opublikowana w 1605, a druga w 1615 roku. Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony nieodłączną szczytną chęcią pomagania ludziom i bronienia najsłabszych.


Tags

Comments

    There are no comments for this Glog.