Dieta Studenta

In Glogpedia

by 5671a371ca7395671a371d3212
Last updated 5 years ago

Discipline:
Health & Fitness
Subject:
Nutrition

Toggle fullscreen Print glog
Dieta Studenta

Dieta musi być urozmaicona, bo każdy produkt dostarcza innych składników odżywczych. Głównym źródłem energii powinny być produkty pełnoziarniste (chleb razowy, brązowy ryż, makarony, gruboziarniste kasze) obfitujące w węglowodany złożone. Organizm trawi je przez pewien czas, powoli uwalniając do krwi glukozę, główne pożywienie mózgu. Dzięki temu szare komórki mogą ją na bieżąco dobrze spożytkować.

Korzeń żeń-szenia dodaje sił witalnych, energii w stanach wyczerpania, polepsza zdolności myślenia i koncentracji. Sprzyja również poprawie pamięci. Ponadto chroni nasz organizm przed negatywnymi skutkami stresu i zwiększa na niego odporność. Dodawany jest m.in. do herbat lub dostępny w kapsułkach np. ŻEŃ-SZEŃ.

Regularność to podstawa! Spożywając 5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach czasu zapewniamy sobie dobre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków poziomu glukozy co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być częstsze, ale niewielkie objętościowo. Przerwy pomiędzy nimi powinny wynosić ok. 3-4 godziny.

Witaminy kluczem do sukcesuWitamina A- utrzymuje w zdrowiu oczy i skórę, oraz pomaga chronić organizm przed infekcjami. Prowitamina A występuje w znaczących ilościach w marchwi, natce pietruszki, szpinaku, boćwinie i papryce czerwonej, a także w morelach i brzoskwiniach. W polskiej diecie, głównym źródłem witaminy A są jednak produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak podroby (szczególnie wątroba), oraz tłuszcze (masło oraz margaryny wzbogacane w tę witaminę).

Odpowiednie nawodnienie Napoje energetyzujące czy alkohol nie pomogą nam w szybszym przyswojeniu wiedzy, a wręcz efekt może być zupełnie odwrotny. Najlepszym napojem nawadniającym podczas nauki jest woda. Powoduje ona zachodzenie prawidłowych procesów metabolicznych w naszym organizmie. Pamiętajmy też, że już 2-3% odwodnienie naszego organizmu sprawia, że jesteśmy ospali, mamy problemy z koncentracją i logicznym myśleniem. Dlatego podczas nauki, miejmy przy sobie 1,5l butelkę wody mineralnej. Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie po świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. To prawdziwy „zastrzyk” witamin, który doda sił witalnych i wspomoże procesy uczenia.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 zawierają też ryby, zwłaszcza morskie. Warto do codziennego jadłospisu włączyć śledzia, który zawiera ich najwięcej.

Sesja to stres. Dlatego student powinien jeść produkty bogate w magnez, który ukoi nerwy. Przykładem jest mieszanka studencka, czyli rodzynki i różne orzechy. Rodzynki dostarczą cukru, który jest potrzebny w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego, a orzechy zawierają dobre kwasy Omega-3, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

Dzień przed egzaminem i w jego dniu dieta powinna być bogata przede wszystkim w węglowodany. W przeddzień węglowodany złożone – kasze, ryż, ziemniaki czy makaron, ponieważ skrobia w nich zawarta rozkładana jest do glukozy i szybko dochodzi do naszego mózgu – jest zastrzykiem energetycznym. W dniu egzaminu warto zjeść małe słodkie co nieco, ponieważ szybki strzał energii do naszego mózgu sprawi, że łatwiej przypomnimy sobie niektóre fakty, a jednocześnie trochę się uspokoimy.

Jajka i oleje roślinne dostarczą lecytyny, która wzmacnia zdolność koncentracji i zapamiętywania, ułatwia uczenie i radzenie sobie ze stresem, Studenci powinni jeść też mięso, które zawiera krwiotwórczą kobalaminę i żelazo. Dobrym źródłem tego ostatniego jest też szpinak, pietruszka i szczypiorek.

Rośliny strączkowe dostarczą białka, które warunkuje prawidłową budowę układu nerwowego – sprawia, że odpowiednio funkcjonuje, a jednocześnie zapamiętywanie wiedzy jest o wiele wydajniejsze.

Zamiast kawy...zielona herbata. Działa podobnie, jak kawa, ale jest zdrowsza. Również zawiera kofeinę, ale w gotowym naparze będzie jej dwa razy mniej, niż w kawie. Poza tym w zielonej herbacie są inne substancje pobudzające: teanina, pochodne ksantyny i teofilina. Działanie pobudzające tych substancji jest wolniejsze, ale trwalsze, niż samej kofeiny.

W trakcie nauki ważny jest odpoczynek – spokojny i głęboki sen. Nie warto przed egzaminem zarywać nocy. Zdrowy sen sprowadzi kubek herbaty lipowej, napar z macierzanki lub tymianku (pij go także w trakcie nauki, gdyż doskonale rozświetla umysł), melisy, majeranku, przetacznika lub cząbru.

STUDENCIW CZASIE SESJICzyli o zdrowym odżywianiu słów kilka

Źródła:http://zdroweparcienaszklo.pl/kilka-naturalnych-pobudzaczy-ktorych-nie-moze-zabraknac-w-twojej-kuchni/http://dziecko.wieszjak.polki.pl/starsze-dziecko/269390,Co-student-powinien-jesc-podczas-sesji.htmlhttp://www.pfpz.pl/index/?id=8f187f643090a53e52550571a8e92ad8http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/orzechy-wloskie-duzo-kalorii-ale-samo-zdrowie-wlasciwosci-odzywcze_37185.htmlhttp://www.nazdrowie.pl/artykul/dzialanie-kwasow-omega-3-na-organizm-czlowiekahttp://www.polskatimes.pl/artykul/493563,lecytyna-niezbedna-dla-zdrowia,id,t.htmlhttp://www.eurostudent.pl/Recepta-na-zdana-sesje-Zdrowe-odzywianie,artykul,5389,artykuly.html


Comments

    There are no comments for this Glog.