Czarodziejskie drzewo sp2 w Torunu

In Glogpedia

by jolantakola
Last updated 5 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Ecology
Grade:
1

Toggle fullscreen Print glog
Czarodziejskie drzewo sp2 w Torunu

2008

W tym roku nasza szkoła rozpoczęła w ramach programu Socrates współpracę z sześcioma szkołami: z Wielkiej Brytanii (Londyn), Hiszpanii (Sevilla), Włoch (Bari), Grecji (Mytilene), Turcji (Stambuł) i Austrii (Wiedeń). Postanowiliśmy więc zaprosić społeczności tych szkół do wspólnego obchodzenia święta drzewa. Zaproponowaliśmy, aby każda szkoła przygotowała zielniki z gatunkami drzew charakterystycznymi dla ich regionu. Potem zielniki zostały rozesłane do szkół tak, aby każda miała komplet składający się z siedmiu zielników przedstawiających drzewa z różnych krajów. Również w październiku przedstawiciele zaprzyjaźnionych z naszą szkół odwiedzili Toruń. Z tej okazji wspólnie posadzili „Drzewo dla pokoju”. Był to orzech włoski, który otrzymał nazwę TAPSIGE (od pierwszych liter współpracujących krajów). Kiedy my odwiedzaliśmy te kraje, też sadziliśmy, wspólnie z gospodarzami, „Drzewa dla pokoju”

2013

W tym roku, po raz kolejny, zorganizowaliśmy happening pod hasłem „Podarujmy Ziemi zieleń” Jak to się odbyło? Uczniowie klasy 5 integracyjnej oraz Koła Dziennikarskiego Halo Dwójka poszukali i przynieśli do szkoły nasiona różnych drzew. Zapakowali je w ozdobny papier i do każdego dołączyli instrukcję, jak postępować z nasionkiem. Przygotowali też plakaty promujące sadzenie drzew. Następnie wyruszyli, aby rozdawać nasiona mieszkańcom osiedla. Oprócz mieszkańców osiedla nasionka otrzymali pracownicy szkoły. Dzieci zabrały też nasionka do domu. Z dokumentacji zrobionej podczas happeningu złożony został film, który obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły.

2014

Sadzimy Drzewa Wolności – pod takim hasłem przebiegało tegoroczne Święto Drzewa w szkole. W tym roku postanowiliśmy przygotować „kapsułę czasu”. Zadaniem uczniów było przygotowanie listu do przyszłych pokoleń, w którym wypowiadali się, jak rozumieją wolność i co dla nich ona oznacza. Uczniowie przygotowali swoje przemyślenia na temat wolności w bardzo różnorodny sposób. Były krzyżówki, komiksy, rymowanki, wiersze, plakaty i rysunki. Najpierw z tych prac powstała wystawa, potem prace zwinięte w rulonik zostały włożone do butelki (a w zasadzie do kilku, bo do jednej się nie zmieściły) i zalakowane. Zamknięcie „kapsuły czasu” miało miejsce podczas uroczystości Święta Drzewa w szkole, w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli. Podczas tej uroczystości uczniowie klasy 6 przedstawili program artystyczny wcielając się w postacie redaktora telewizyjnych wiadomości i zaproszonych do studia gości. W swoim krótkim wystąpieniu przedstawili wiele faktów dotyczących drzew i już nikt nie miał wątpliwości, że drzewa, to nasz skarb i należy o nie dbać. Pokazali też wywiad jakiego udzielili telewizji TorunTV. (http://www.tvtorun.net/movie/show?id=5392)Potem Samorząd Uczniowski oraz Dyrekcja szkoły posadzili przed szkołą Drzewa Wolności. Pod drzewami zakopane zostały butelki, w których umieszczono list dla przyszłych pokoleń, czyli owe „kapsuły czasu” Ciekawe, czy ktoś kiedyś odczyta ten list? Mamy nadzieję, że dopiero wtedy, jak przewrócą się ze starości posadzone przez nas drzewa.

CZARODZIEJSKIE DRZEWO SP2 w TORUNIU

Nasza szkoła, jako jedyna w regionie, została laureatem Czarodziejskiego Drzewa. Nagroda jest przyznawana przez Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Klub Gaja za osiągnięcia w Programie edukacji ekologicznej Święto Drzewa. Wśród kilku tysięcy szkół z całej Polski biorących udział w programie, naszą szkołę wyróżniono za coroczne ciekawe inicjatywy związane ze Świętem Drzewa, a w szczególności za zaproszenie do sadzenia drzew uczniów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Grecji, Turcji i Austrii.9 października, na skwerze przy Placu Żelaznej Bramy w Warszawie sadzone były drzewa. Lipy sadzili m.inn. Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych oraz Jurek Owsiak z młodzieżą warszawskich szkół i laureaci Czarodziejskiego Drzewa, czyli również koordynator Święta Drzewa w naszej szkole – pani Jolanta Kola. Pani Kola odebrała też z rąk Jacka Bożka – prezesa Klubu Gaja – nagrodę: statuetkę Czarodziejskiego Drzewa.

SP2 przy Drzewie Wolności - Toruńska Szkoła Podstawowa nr 2, jako jedyna w regionie, została laureatem konkursu Czarodziejskie Drzewo. Komisja Konkursowa Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego Klub Gaja po raz drugi postanowiła przyznać naszej szkole nagrodę. Tym razem nagrodzeni zostaliśmy za projekt zrealizowany przez uczniów klasy szóstej integracyjnej, w ramach ubiegłorocznych obchodów Święta Drzewa. Nagrodzono nas za „za pomysł rozdawania nasion drzew z instrukcją sadzenia i opieki oraz ciekawą dokumentację filmową z przeprowadzonej akcji”. Uczniowie odebrali statuetkę z rąk prezesa Klubu Gaja Jacka Brożka podczas inauguracji Święta Drzewa w Warszawie, 10 października 2014 roku. Tego dnia na Polach Mokotowskich, sadzono magnolie, morwy i ambrowce. Drzewa sadzili przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Lasów Państwowych, Kancelarii Prezydenta, ambasadorowie tegorocznego Święta Drzewa: podróżniczka Elżbieta Dzikowska, reżyser Stanisław Jędryka, aktor Bartłomiej Topa oraz laureaci Czarodziejskiego Drzewa czyli m.in. dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 2. Po uroczystości wręczenia nagród udaliśmy się na Plac Zamkowy pod Drzewo Wolności, na którym powiesiliśmy czerwone i białe liście z naszym „ekologicznym przesłaniem”

Również w tym roku nasza szkoła, jako jedyna w regionie otrzymała nagrodę "Czarodziejskie Drzewo", przyznawaną przez Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne Klub Gaja. Spośród blisko 600 zgłoszeń do programu i sprawozdań wyłoniono 11 laureatów konkursu Czarodziejskie Drzewo, w tym naszą szkołę. Nagrodzono nas za wiele ciekawych działań w ramach programu Święto Drzewa i myślenie o przyszłości - stworzenie "kapsuły czasu". Uczniowie udzielili też wywiadu dla toruńskiej telewizji09 października w Warszawie uczniowie odebrali nagrodę z rąk Jacka Bożka - prezesa Klubu Gaja. Wzięli też udział w happeningu "Czytamy Drzewom" inaugurującym tegoroczne święto oraz posadzili drzewa na Polach Mokotowskich.


Comments

    There are no comments for this Glog.