Cern Deneyi

In Glogpedia

by oguzhandegirmenci
Last updated 7 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Earth Sciences

Toggle fullscreen Print glog
Cern Deneyi

Simülasyon

Kara Delik Oluşur mu

CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Fransızca Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN'in günümüzde 21 asil üyesine ilaveten Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi vardır.

Cern Deney Alanı

Peter Ware Higgs (doğum 29 Mayıs 1929), İngiliz kuramsal fizikçi Edinburgh Üniversitesi'nden emekli olmuş profesör. Higgs, en çok kendisi ve birkaç kuramsal fizikçi tarafından varlığı öne sürülen Higgs bozonu ile tanınır.

Biyografi

Cern DeneyiHakkında

Einstein’ın genel görelilik kuramının bir öngörüsü olan kara delikleri oluşturmanın yolu, bir yıldızın çökmesinde olduğu gibi, yeterli kütlede madde ya da enerjiyi yeterince küçük bir hacme sıkıştırmak.CERN yetkilileri, bir kara delik oluşsa bile mikroskopik ölçeklerde ortaya çıkacağından saniyenin çok küçük kesirleri içinde “Hawking ışınımı” denen süreçle kütlesini yitirip yok olacağı görüşünü savunmuştu.

Higgs ve Englert, "Tanrı parçacığı" olarak adlandırılan Higgs Bozonu'nu keşfettikleri için Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü.


Comments

    There are no comments for this Glog.