Calculus

In Glogpedia

by 5ad30c8f8e3395ad30c8fb3c58
Last updated 3 years ago

Discipline:
Science
Subject:
Scientific Biographies
Grade:
10,11,12

Toggle fullscreen Print glog
Calculus

SAYILAR TEORISI

Fibonacci , Orta çağın en büyük matematikçilerinden biri olarak kabul edilir.Fibonacci, 1170 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde doğmuştur. Tam adı Leonardo Fibonacci’dir.Avrupa’da Roma rakamları kullanılırken ve sıfır kavramı ortalarda yokken Fibonacci Arap rakamlarını ve sıfırı öğrenmiştir. 1201 yılında “Liber Abaci” “abaküs kitabı” veya “hesaplama kitabı” anlamına gelen bir matematik kitabı yazmıştır.

Bir sayının bilimsel gösterimle gösterilebilmesi için şu şekilde yazılması gerekir. |a| (a sayısının mutlak değeri), 1 ile 10 arasında (1 dahil) bir sayı, n bir tam sayı olmak üzere bir sayının |a|.10n biçiminde gösterimine o sayının bilimsel gösterimi denir. Bilimsel gösterim 1 ≤ | a | <10 ve n bir tam sayı olmak üzere |a|.10n şeklindedir..

Bilimsel gösterim, çok büyük ve çok küçük sayıları göstermek için kullanılan bir standarttır. Bilim adamlarının ilgilendikleri pek çok nicelik ya çok büyük ya da çok küçük değerlerdir.Bilimsel gösterim sayesinde 10 sayısının kuvvetlerini kullanarak böyle zorluklardan kurtuluruz.

BILIMSEL GÖSTERIM

FIBONACCI KIMDIR?

LEONARDO FIBONACCI

İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci yaşadığı devirde üç kitap yazmıştır ve bunlardan en önemlisi “Liber Abacci” dir. Kitapta, günümüzde “Fibonacci Sayıları” olarak bilinen “1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144….” şeklinde sonsuza kadar giden rakamlar serisinin, problemlerin çözümünde kullanılabildiği anlatılmaktadır.ALTIN ORAN Fibonacci sayı dizisindeki ilk sayıdan sonraki her sayıyı, kendinden sonraki sayıya böldüğümüzde sonuç sürekli olarak 0,618 sayısına, kendinden önce gelen sayıya bölersek sonuç 1,618 sayısına yaklaşacaktır. Bu şekilde Fibonacci sayıları arasında elde edilen 1,618 ve veya 0,618 oranına “Altın Oran” denilir.

FIBONACCI SAYILARI NEDIR ?

BUSE UYGUN 8-B


Tags

Comments

    There are no comments for this Glog.