2. sv. válka

In Glogpedia

by PletanekO
Last updated 4 years ago

Discipline:
Social Studies
Subject:
World War II
Grade:
9

Toggle fullscreen Print glog
2. sv. válka

Časová osa

1939

1941

1940

1942

1943

1945

1944

Důsledky války:Kolem 60 mil. obětí (vojáci i civilisté)Holocaust - masové vraždění ŽidůZničená Evropa, rozdělené Německo

Válka začala 1. 9., kdy Německo zaútočilo na Polsko. Poté vyhlásila Francie a VB válku Německu. Před začátkem války byla uzavřena smlouva mezi SSSR a Německem o neútočení.

22. 6. začala operace Barbaroossa (útok na SSSR), která se zastavila u Moskvy a 7. 12. došlo k útoku Japonska na Pearl Harbor, následně vstoupily USA do války.

Polní maršál Paulus kapituloval a německá armáda byla poražena u Stalingradu (kolem 90000 zajatých Němců) a postupný ústup. Jeden z bodů obratu na východní frontě. Poslední neúspěšná snaha o ofenzivu Německa u Kursku. Setkání "velké trojky" (Stalin, Roosevelt, Churchill) v Teheránu, kde bylo rozhodnuto o otevření 2. fronty na západě.

Spojenci bombardovali Drážďany. Pokračovalo osvobozování Evropy. V dubnu umírá Roosevelt a nahradil jej H. Truman. 30. 4. spáchal Hitler sebevraždu a 8. 5. skončila válka v Evropě. Proběhla konference v Postupimi, kde se řešila otázka poválečných hranic a Německa. 6. a 9. 8. byly svrženy atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki, poté kapitulovalo i Japonsko.

Postup Němců na východní frontě na město Stalingrad a začátek bitvy o něj. Největší územní rozsah Třetí říše. 27. 5. provoden úspěšný útok na Heydricha parašutisty Gabčíkem a Kubišem. V Pacifiku dochází k vítězné bitvě spojenců u Midway, kde jsou Japonci poraženi. Probíhá taky bitva o Guadalcanal až do počátku r. 1943. V Africe zvítězili spojenci pod vedením B. Montgomery v bitvě u El Alameinu, což znamenalo postupné vytlačování vojsk pod vedením E. Rommela ze sev. Afriky.

Bylo obsazeno Dánsko, Norsko, v květnu začal útok na Benelux a Francii. Ta kapitulovala 22. 6. Jediným státem proti Německu zůstala VB, která nechtěla uzavřít příměří. Začala letecká bitva o Británii, které se účastnili také čs. letci, kteří zaznamenali velké úspěchy.

Operace Overlord. 6. 6. došlo k vylodění spojenců na pěti plážích v Normandii - Den D. Vedení měl na starost D. D. Eisenhower, budoucí prezident USA. Začalo postupné osvobozování Evropy od nadvlády nacismu. Poslední ofenziva Německa v Ardenách skončila neúspěšně.


Comments

    There are no comments for this Glog.