Next-Gen

Dieta Studenta

In Glogpedia

by 5671a371ca7395671a371d3212
Last updated 1 year ago

Discipline:
Health & Fitness
Subject:
Nutrition

Test Glog

Dieta musi być urozmaicona, bo każdy produkt dostarcza innych składników odżywczych. Głównym źródłem energii powinny być produkty pełnoziarniste (chleb razowy, brązowy ryż, makarony, gruboziarniste kasze) obfitujące w węglowodany złożone. Organizm trawi je przez pewien czas, powoli uwalniając do krwi glukozę, główne pożywienie mózgu. Dzięki temu szare komórki mogą ją na bieżąco dobrze spożytkować.

Korzeń żeń-szenia dodaje sił witalnych, energii w stanach wyczerpania, polepsza zdolności myślenia i koncentracji. Sprzyja również poprawie pamięci. Ponadto chroni nasz organizm przed negatywnymi skutkami stresu i zwiększa na niego odporność. Dodawany jest m.in. do herbat lub dostępny w kapsułkach np. ŻEŃ-SZEŃ.

Regularność to podstawa! Spożywając 5 posiłków dziennie w odpowiednich odstępach czasu zapewniamy sobie dobre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków poziomu glukozy co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Posiłki powinny być częstsze, ale niewielkie objętościowo. Przerwy pomiędzy nimi powinny wynosić ok. 3-4 godziny.

Witaminy kluczem do sukcesuWitamina A- utrzymuje w zdrowiu oczy i skórę, oraz pomaga chronić organizm przed infekcjami. Prowitamina A występuje w znaczących ilościach w marchwi, natce pietruszki, szpinaku, boćwinie i papryce czerwonej, a także w morelach i brzoskwiniach. W polskiej diecie, głównym źródłem witaminy A są jednak produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak podroby (szczególnie wątroba), oraz tłuszcze (masło oraz margaryny wzbogacane w tę witaminę).

Odpowiednie nawodnienie Napoje energetyzujące czy alkohol nie pomogą nam w szybszym przyswojeniu wiedzy, a wręcz efekt może być zupełnie odwrotny. Najlepszym napojem nawadniającym podczas nauki jest woda. Powoduje ona zachodzenie prawidłowych procesów metabolicznych w naszym organizmie. Pamiętajmy też, że już 2-3% odwodnienie naszego organizmu sprawia, że jesteśmy ospali, mamy problemy z koncentracją i logicznym myśleniem. Dlatego podczas nauki, miejmy przy sobie 1,5l butelkę wody mineralnej. Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie po świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. To prawdziwy „zastrzyk” witamin, który doda sił witalnych i wspomoże procesy uczenia.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 zawierają też ryby, zwłaszcza morskie. Warto do codziennego jadłospisu włączyć śledzia, który zawiera ich najwięcej.

Sesja to stres. Dlatego student powinien jeść produkty bogate w magnez, który ukoi nerwy. Przykładem jest mieszanka studencka, czyli rodzynki i różne orzechy. Rodzynki dostarczą cukru, który jest potrzebny w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego, a orzechy zawierają dobre kwasy Omega-3, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

Dzień przed egzaminem i w jego dniu dieta powinna być bogata przede wszystkim w węglowodany. W przeddzień węglowodany złożone – kasze, ryż, ziemniaki czy makaron, ponieważ skrobia w nich zawarta rozkładana jest do glukozy i szybko dochodzi do naszego mózgu – jest zastrzykiem energetycznym. W dniu egzaminu warto zjeść małe słodkie co nieco, ponieważ szybki strzał energii do naszego mózgu sprawi, że łatwiej przypomnimy sobie niektóre fakty, a jednocześnie trochę się uspokoimy.

Jajka i oleje roślinne dostarczą lecytyny, która wzmacnia zdolność koncentracji i zapamiętywania, ułatwia uczenie i radzenie sobie ze stresem, Studenci powinni jeść też mięso, które zawiera krwiotwórczą kobalaminę i żelazo. Dobrym źródłem tego ostatniego jest też szpinak, pietruszka i szczypiorek.

Rośliny strączkowe dostarczą białka, które warunkuje prawidłową budowę układu nerwowego – sprawia, że odpowiednio funkcjonuje, a jednocześnie zapamiętywanie wiedzy jest o wiele wydajniejsze.

Zamiast kawy...zielona herbata. Działa podobnie, jak kawa, ale jest zdrowsza. Również zawiera kofeinę, ale w gotowym naparze będzie jej dwa razy mniej, niż w kawie. Poza tym w zielonej herbacie są inne substancje pobudzające: teanina, pochodne ksantyny i teofilina. Działanie pobudzające tych substancji jest wolniejsze, ale trwalsze, niż samej kofeiny.

W trakcie nauki ważny jest odpoczynek – spokojny i głęboki sen. Nie warto przed egzaminem zarywać nocy. Zdrowy sen sprowadzi kubek herbaty lipowej, napar z macierzanki lub tymianku (pij go także w trakcie nauki, gdyż doskonale rozświetla umysł), melisy, majeranku, przetacznika lub cząbru.

STUDENCIW CZASIE SESJICzyli o zdrowym odżywianiu słów kilka

Źródła:http://zdroweparcienaszklo.pl/kilka-naturalnych-pobudzaczy-ktorych-nie-moze-zabraknac-w-twojej-kuchni/http://dziecko.wieszjak.polki.pl/starsze-dziecko/269390,Co-student-powinien-jesc-podczas-sesji.htmlhttp://www.pfpz.pl/index/?id=8f187f643090a53e52550571a8e92ad8http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/orzechy-wloskie-duzo-kalorii-ale-samo-zdrowie-wlasciwosci-odzywcze_37185.htmlhttp://www.nazdrowie.pl/artykul/dzialanie-kwasow-omega-3-na-organizm-czlowiekahttp://www.polskatimes.pl/artykul/493563,lecytyna-niezbedna-dla-zdrowia,id,t.htmlhttp://www.eurostudent.pl/Recepta-na-zdana-sesje-Zdrowe-odzywianie,artykul,5389,artykuly.html


Comments

    There are no comments for this Glog.